Medindex pro lékaře ZpravodajstvíNovinky

04.07.2022 Novinky Nový NZIS a jeho role v hodnocení kvality

Nový Národní zdravotnický informační systém (NZIS) byl před časem dobudován, nyní se jen zlepšuje. „Ambice je vybudovat celou základnu od sběru diagnostických klinických dat až po autoritativní kmenovou vrstvu, která je základnou elektronizace zdravotnictví. NZIS bude podle schváleného zákona datovou základnou budoucího eHealth v České republice,“ uvedl na konferenci Spojené akreditační komise ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky prof. Ladislav Dušek. Prezentoval tam možnosti, jak NZIS přispívá k monitorování kvality zdravotních služeb.

Celý článek na internetu
Nový NZIS a jeho role v hodnocení kvality

29.06.2022 Novinky Čtyři procenta nestačí. Nemocnice odmítají tvrzení pojišťoven o finančních rezervách a žádají pro rok 2023 výraznější navýšení úhrad

Nemocnice zřizované ministerstvem zdravotnictví nesouhlasí s názorem pojišťoven na růst úhrad v příštím roce. Podle Svazu zdravotních pojišťoven ČR zařízení lůžkové péče dostala v minulých dvou letech přidáno mnohem více, než byly skutečné náklady. Svaz poukazuje na „zisk“ těchto zařízení ve výši téměř 10 miliard korun a brání se dalšímu navyšování úhrad nad úroveň čtyř procent. Nemocnice však tyto přebytky vyčerpaly na výdaje spojené s pandemií covid-19 a s ohledem na vývoj ekonomiky se jim navrhovaný nárůst jeví jako nedostatečný.

Celý článek na internetu
Čtyři procenta nestačí. Nemocnice odmítají tvrzení pojišťoven o finančních rezervách a žádají pro rok 2023 výraznější navýšení úhrad

27.06.2022 Novinky Implantát s korunkou stojí až třicet tisíc korun. Ceny u zubařů rostou

Za stomatologickou péči pacienti zaplatí více. Za poslední půlrok zdražily hlavně protetické výrobky, tedy zubní korunky, můstky nebo snímací náhrady. Od ledna se totiž změnil sazebník pro zubní techniky. Po zhruba třiceti letech zohlednil nové materiály i využívané metody, což se promítlo i do kalkulací cen. Někteří zubaři navíc říkají, že kvůli vysoké inflaci budou muset zdražovat dál.

Celý článek na internetu
Implantát s korunkou stojí až třicet tisíc korun. Ceny u zubařů rostou

23.06.2022 Novinky EMA doporučila rozšíření registrace vakcíny Nuvaxovid i pro dospívající

Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) doporučil rozšířit registraci vakcíny Nuvaxovid proti covid-19 tak, aby nově zahrnovala i možnost použití u dospívajících ve věku od 12 do 17 let. Tato vakcína společnosti Novavax CZ, a.s., je již schválena pro použití u dospělých ve věku 18 a více let.

Celý článek na internetu
EMA doporučila rozšíření registrace vakcíny Nuvaxovid i pro dospívající

22.06.2022 Novinky Po roce odkladů schvaluje dnes vláda národní onkologický plán do roku 2030. Může začít čerpat peníze z plánu obnovy

Česko bude mít svůj Národní onkologický plán do roku 2030. Ten by měl kabinet Petra Fialy (ODS) schválit dnes na svém zasedání. Dokument je jedním z milníků harmonogramu pro čerpání finančních prostředků z Národního plánu obnovy na posílení onkologické prevence a péče v ČR. Pokud by do konce června schválen nebyl, mohl by rezort zdravotnictví přijít o 8,5 miliardy korun (bez DPH), které jsou v plánu na tuto oblast vyčleněny.

Celý článek na internetu
Po roce odkladů schvaluje dnes vláda národní onkologický plán do roku 2030. Může začít čerpat peníze z plánu obnovy

20.06.2022 Novinky Světový týden kontinence 20.- 26.6.

Potíže s vyprazdňováním trápí zhruba 40 % populace, přesto se o tom většina lidí stydí mluvit. Neřešené problémy pak často vedou k izolaci a vyloučení pacientů z práce i společenského života. Světový týden kontinence chce bořit tabu, ukázat lidem, že není důvod se stydět a připomenout, že existuje účinné řešení, které je vrátí zpět k běžným činnostem. S kontinencí dnes lidem pomáhají i nejmodernější technologie, například sakrální neuromodulace. Zavedení neurostimulátoru umožňuje obnovit ovládání vyprazdňování a problém řešit dlouhodobě, účinně a bez nutnosti užívání léků. Léčba má 95% účinnost a je plně hrazená z veřejného zdravotního pojištění, mnoho lidí ale není informováno.

Celý článek na internetu
Světový týden kontinence 20.- 26.6.

13.06.2022 Novinky Kouření zkracuje život a ničí životní prostředí

Důkazů o negativních dopadech kouření na lidské zdraví i na životní prostředí přibývá. Nová data ukazující devastující vliv tabákového průmyslu na životní prostředí stejně jako výsledky nového výzkumu vědců z NUDZ byla publikována k letošnímu Světovému dni bez tabáku, který každoročně připadá na poslední květnový den.

Celý článek na internetu
Kouření zkracuje život a ničí životní prostředí

08.06.2022 Novinky Světový den boje proti nádorům mozku - 8. 6.

Světový den boje proti nádorům mozku se slaví od roku 2000 jako pocta všem pacientům a jejich rodinám a s cílem šíření povědomí o této nemoci. Zhoubný novotvar mozku označuje nádorové onemocnění, které představuje závažný problém pro pacienta i jeho okolí. Proces léčby je velmi náročný a často vyžaduje i odbornou psychologickou podporu. Daná terapie pak záleží na mnoha faktorech, běžně se však přistupuje k operaci, ozařování, chemoterapii nebo symptomatické léčbě.

Celý článek na internetu
Světový den boje proti nádorům mozku - 8. 6.

06.06.2022 Novinky Paxlovid v Česku ještě nebude. Ministerstvo se na dodávkách léku proti covidu-19 nedohodlo s Pfizerem

Ministerstvo zdravotnictví odmítá navrhovanou smlouvu na dodání léku paxlovid na covid-19. Antivirotikum tak pro české pacienty zatím k dispozici nebude. Zjistil to Český rozhlas. Šéf resortu Vlastimil Válek z TOP 09 řekl, že se mu nelíbily podmínky výrobce. Společnost Pfizer to odmítla komentovat. Válek také argumentuje tím, že má Česko k dispozici dost jiných antivirových léčivých přípravků.

Celý článek na internetu
Paxlovid v Česku ještě nebude. Ministerstvo se na dodávkách léku proti covidu-19 nedohodlo s Pfizerem

02.06.2022 Novinky Jaká zdravotní péče je hrazená v zahraničí

Na co mám v Evropě nárok s českou kartičkou pojištěnce? Opravdu je veškerá péče zdarma? A co když mne s úrazem odvezou do soukromé nemocnice? Jak je to s pojištěním mimo EU? Na tyto i další otázky je dobré znát před cestou odpověď, aby pak na dovolené nic nepřekvapilo.

Celý článek na internetu
Jaká zdravotní péče je hrazená v zahraničí

30.05.2022 Novinky Do ČR přišlo z Ukrajiny 211 HIV pozitivních, 203 už se léčilo

Do České republiky přišlo z Ukrajiny od začátku války 211 HIV pozitivních osob, 155 žen a 56 mužů, jejich průměrný věk je 41 let. Z nich 203 už mělo nákazu diagnostikovanou a léčilo se v zemi původu, v čemž chtěli i v Česku pokračovat, proto vyhledali odborná centra. Ve zprávě o výskytu HIV a AIDS v dubnu letošního roku to uvedla Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Celý článek na internetu
Do ČR přišlo z Ukrajiny 211 HIV pozitivních, 203 už se léčilo

26.05.2022 Novinky Projekt Antibiotickarezistence.cz výrazně přispěl ke zvýšení znalostí Čechů o užívání antibiotik

„Projekt Prevence antibiotické rezistence se zaměřuje na prevenci nesprávného nebo zbytečného užívání antibiotik v české populaci. Snaha zachovat účinnost antibiotik vyžaduje komplexní přístup k problematice, respektující princip One health – jedno zdraví, který zastřešuje Národní antibiotický program. A to jak propojováním aktivit v rámci rezortu zdravotnictví, cílených na veřejnost i na odborníky, tak úzkou spoluprací s dalšími resorty, zejména s veterinární medicínou. Pouze společné zavádění preventivních opatření a kontrola infekcí nám umožní omezit šíření rezistentních mikrobů ve zdravotnických zařízeních i v běžné populaci,“ přibližuje význam celé problematiky ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.

Celý článek na internetu
Projekt Antibiotickarezistence.cz výrazně přispěl ke zvýšení znalostí Čechů o užívání antibiotik

25.05.2022 Novinky Seznam cen a úhrad ZP hrazených na poukaz k 1. 6. 2022

Státní ústav pro kontrolu léčiv v souladu s § 39t odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění v platném znění (dále jen "ZoVZP") zveřejňuje Seznam cen a úhrad zdravotnických prostředků (dále jen "Seznam ZP"). Seznam ZP je vydáván vždy k 24. dni kalendářního měsíce a je platný pro následující kalendářní měsíc. Seznam ZP obsahuje úplný výčet zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění, včetně jejich maximálních cen a výše a podmínek úhrady.

Celý článek na internetu
Seznam cen a úhrad ZP hrazených na poukaz k 1. 6. 2022

23.05.2022 Novinky Valorizaci ano, s výší plateb státu ale opozice nesouhlasí

Sněmovní výbor pro zdravotnictví začal projednávat koaliční návrh novely zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění. Tento návrh kvůli úsporám ve státním rozpočtu snižuje platbu za státní pojištěnce v letošním roce ze schválených 1967 korun měsíčně na loňských 1767 korun měsíčně. Zároveň se má součástí novely stát koaliční poslanecký pozměňovací návrh, který zavádí automatickou valorizaci plateb. Podle něj by se platby automaticky zvyšovaly o součet míry inflace a poloviny růstu reálných mezd, jak sdělili ministři financí Zbyněk Stanjura (ODS) a zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Příští rok by tak měla měsíční platba za státního pojištěnce činit 1878 korun.

Celý článek na internetu
Valorizaci ano, s výší plateb státu ale opozice nesouhlasí

18.05.2022 Novinky Ceny léků jdou nahoru, zejména těch bez předpisu. Možné jsou i jejich častější výpadky

Inflace a zvyšující se náklady výrobců, distributorů i lékáren se promítnou do cen léků, potvrzují lékárníci. Vzhledem k tomu, že léky, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis, podléhají cenové regulaci, projeví se zdražování zejména na cenách léků volně prodejných. Nárůst jejich cen může být vyšší, než je inflace, upozorňuje Česká lékárnická komora.

Celý článek na internetu
Ceny léků jdou nahoru, zejména těch bez předpisu. Možné jsou i jejich častější výpadky

17.05.2022 Novinky Je jen jeden správný způsob, jak se zbavit nepoužitelných léků – odnést je do lékárny

Mnoho lidí má v domácí lékárničce prošlé léky, ale ne každý ví, jak se jich zbavit. V textu je vše, co potřebujete vědět.

Celý článek na internetu
Je jen jeden správný způsob, jak se zbavit nepoužitelných léků – odnést je do lékárny

13.05.2022 Novinky MELATONIN 3 mg NEW výrobce NUTRICIUS

SÚKL informuje o výskytu nelegálního léčivého přípravku MELATONIN 3 mg NEW výrobce NUTRICIUS s.r.o. se sídlem Dopravní 500/9, Uhříněves, 104 00 Praha 10, IČO: 242 09 911. Tento výrobek tak nesplňuje požadavky na bezpečnost výrobků a jako takový nemůže být nadále ponechán na trhu a je nutné ho bezodkladně vrátit dodavateli.

Celý článek na internetu
MELATONIN 3 mg NEW výrobce NUTRICIUS

10.05.2022 Novinky Nemocnicím stoupají náklady za energie, léky i zdravotnický materiál. Někde razantně

Nárůst cen energií o stovky procent, dlouhodobé výpadky některých léčiv, zdravotnický materiál za násobky dřívějších cen. I to jsou zkušenosti nemocnic, které na dotaz Zdravotnického deníku přiblížily dopady zdražování na své hospodaření. Nemocnice chtějí zachovat kvalitu a úroveň poskytované péče, někde se však zvýšené náklady promítnout musí. Tím bude například hospodářský výsledek.

Celý článek na internetu
Nemocnicím stoupají náklady za energie, léky i zdravotnický materiál. Někde razantně

09.05.2022 Novinky Nemocnice stály desítky milionů a končí jim datum spotřeby. Léky na covid-19 zřejmě čeká spálení

Nemocnice počítají s tím, že zřejmě budou muset spálit léky na covid-19. Monoklonální protilátky lékaři používali k léčbě varianty koronaviru delta, na omikron už ale nezabírají. Nemocnice mají ve skladech tisíce dávek za desítky milionů korun. U některých se blíží datum spotřeby. Ministerstvo zdravotnictví od ledna slibuje, že problém vyřeší. Jak přesně, to ale resort stále neví.

Celý článek na internetu
Nemocnice stály desítky milionů a končí jim datum spotřeby. Léky na covid-19 zřejmě čeká spálení

04.05.2022 Novinky Konec respirátorů. Ve zdravotnictví a sociálních službách skončí nejpozději 11. května

Pokud sněmovna neschválí ukončení pandemické pohotovosti, které má na programu nynější schůze, navrhne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) příští týden zrušení respirátorů ve zdravotnictví a sociálních službách usnesením vlády. Skončí tak nejpozději 11. května, řekl ve středu novinářům. Zrušeny ale podle něj mohly být už nyní, kdyby opoziční strany neobstruovaly jednání sněmovny.

Celý článek na internetu
Konec respirátorů. Ve zdravotnictví a sociálních službách skončí nejpozději 11. května

02.05.2022 Novinky Podle analýzy ZP MVČR dojíždějí k dětskému lékaři pacienti v některých regionech déle

Někteří pacienti musí k praktickému lékaři dojíždět delší dobu, než je časová dostupnost stanovená nařízením vlády. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechala zpracovat koncem minulého roku Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV). Složitá je podle ní zejména situace v Jihomoravském a Ústeckém kraji.

Celý článek na internetu
Podle analýzy ZP MVČR dojíždějí k dětskému lékaři pacienti v některých regionech déle

27.04.2022 Novinky WHO: Paxlovid je pro rizikové nejpřínosnější

Světová zdravotnická organizace (WHO) 22. dubna důrazně doporučila antivirotikum nirmatrelvir a ritonavir (přípravek Paxlovid) pro pacienty s mírným a středně závažným onemocněním covid‑19 s nejvyšším rizikem přijetí do nemocnice. Lék označila za dosud nejlepší terapeutickou volbu pro vysoce rizikové pacienty. Za hlavní nástroj proti covidu‑19 WHO nadále považuje očkování.

Celý článek na internetu
WHO: Paxlovid je pro rizikové nejpřínosnější

25.04.2022 Novinky Nedostatek pediatrů je alarmující. Chybí v dětských ambulancích i lůžkových odděleních

Systém pediatrické péče v České republice je nezbytné posílit navýšením počtu nových mladých lékařů, shodují se zástupci odborných společností. Předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České Republiky (SPLDD) Ilona Hülleová navrhuje, že by primární péče mohla být posílena o pediatry z dětských lůžkových oddělení. Podle předsedy České pediatrické společnosti ČLS JEP profesora Jiřího Bronského jsou však i tyto kapacity velmi omezené. V nemocnicích působí přibližně 600 až 700 atestovaných pediatrů.

Celý článek na internetu
Nedostatek pediatrů je alarmující. Chybí v dětských ambulancích i lůžkových odděleních

21.04.2022 Novinky Pojišťovny navrhují bonus za preventivní prohlídky

Preventivní prohlídky u praktika v Česku využívá necelá třetina dospělých. Zájem o prevenci by dle Svazu zdravotních pojišťoven ČR zvýšil bonus za dodržování kontrol i znevýhodnění těch, kteří je zanedbávají.

Celý článek na internetu
Pojišťovny navrhují bonus za preventivní prohlídky

19.04.2022 Novinky Polsko už nechce přijímat další vakcíny nasmlouvané EU, ani za ně platit

Polsko už nebude přebírat další dodávky vakcín proti covidu-19 v rámci unijní dohody o nákupech, ani za ně platit. Řekl to dnes ministr zdravotnictví Adam Niedzielski televizi TVN24. Připustil také, že důsledkem bude právní spor s výrobci vakcín.

Celý článek na internetu
Polsko už nechce přijímat další vakcíny nasmlouvané EU, ani za ně platit

14.04.2022 Novinky Lékaři a lékařky z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků, v ordinacích zatím pomohou s tlumočením

Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka uprchli před válkou na Ukrajině, je i celá řada lékařek a lékařů. Ti nyní dostanou možnost pracovat v ordinacích praktických lékařů. Složitý proces zapojení do českého zdravotnictví jim sice nedovolí hned léčit, u praktiků však mohou začít pracovat jako administrativní síly a pomáhat s překlady a komunikací s pacienty z Ukrajiny. Postupně se tak připraví na plnohodnotnou práci lékařů, což by podle praktiků zmírnilo současný personální nedostatek. K tomu spouští Společnost všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP Projekt Ukrajina.

Celý článek na internetu
Lékaři a lékařky z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků, v ordinacích zatím pomohou s tlumočením

12.04.2022 Novinky Pacientskou stravu neustále vylepšujeme, zní unisono z nemocnic

Nemocniční strava je často nedostatečná co se pestrosti týká. Tento problém je dlouhodobý, ale mnoho nemocnic se již vydala cestou zlepšení stravování. O změnách, ke kterých dochází, se můžete dočíst v článku.

Celý článek na internetu
Pacientskou stravu neustále vylepšujeme, zní unisono z nemocnic

11.04.2022 Novinky Končí povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě, ale covid má nástupce

V noci ze středy na čtvrtek přestane platit povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě. Ministr zdravotnictví řekl, že hlavním důvodem je klesající pozitivita testů. Dominantním virem se vedle koronaviru stala v Česku chřipka typu A, jak vyplývá ze sobotní informace Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Dříve chřipková epidemie obvykle přicházela v lednu a únoru, v předchozích dvou letech ji prakticky zastavilo nošení respirátorů

Celý článek na internetu
Končí povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě, ale covid má nástupce

07.04.2022 Novinky Kdy odložíme respirátory ve veřejné dopravě? Podle Válka zřejmě od Velikonoc

Nošení respirátorů ve veřejné dopravě kvůli omezení šíření koronaviru zřejmě nebude povinné od Velikonoc. Ve zdravotnických a sociálních zařízeních zůstanou déle. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ve většině vnitřních veřejných prostor povinnost zakrývání dýchacích cest skončila 14. března.

Celý článek na internetu
Kdy odložíme respirátory ve veřejné dopravě? Podle Válka zřejmě od Velikonoc

06.04.2022 Novinky ECDC a EMA vydaly doporučení ke čtvrtým dávkám mRNA vakcín proti covid-19

Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a pracovní skupina Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) pro covid-19 (ETF) dospěly k závěru, že je příliš brzy na to, aby bylo možné uvažovat o použití čtvrté dávky mRNA vakcín proti covid-19 (Comirnaty a Spikevax) v běžné populaci.

Celý článek na internetu