Medindex pro lékaře ZpravodajstvíNovinky

06.05.2021 Novinky Co se změní od 10. května

V pondělí 10. května čeká Česko další vlna rozvolnění. Otevřou například obchody, mírnější pravidla budou platit také pro nošení roušek.

Celý článek na internetu
 Co se změní od 10. května

04.05.2021 Novinky Do lázní budou moci na zdravotní pobyt i očkovaní samoplátci

Do lázní budou moci jako samoplátci přijíždět na zdravotní pobyty také lidé po očkování proti covidu-19. Na tiskové konferenci po včerejším jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Dosud tam mohli jenom po prodělání nákazy koronavirem v posledních 90 dnech, což Svaz léčebných lázní kritizoval jako diskriminační. Chtěl přítomnost všech samoplátců, podal i žalobu. Podle předsedy Sdružení lázeňských míst ČR a starosty Františkových Lázní Jana Kuchaře (Místní) je dnes ohlášené uvolnění prvním krokem, který by mohl alespoň částečně pomoci s postupným oživením lázní.

Celý článek na internetu
Do lázní budou moci na zdravotní pobyt i očkovaní samoplátci

03.05.2021 Novinky Negativní test, rozestupy, pro očkované certifikát. Co je potřeba pro návštěvu otevřených provozoven?

Dnes dochází k rozvolňování služeb, např. kadeřníci, holiči, maséři. Jaké jsou podmínky pro to, abyste mohli jejich služby využít, se dočtete v článku.

Celý článek na internetu
Negativní test, rozestupy, pro očkované certifikát. Co je potřeba pro návštěvu otevřených provozoven?

29.04.2021 Novinky Absolutně nedostatečné. Viděli jsme zlomek dokumentace, říká ke Sputniku V šéfka lékového ústavu

„Dostali jsme nějaké materiály, které jsou ale absolutně nedostatečné k tomu, abychom mohli udělat nějaké validní závěry.“ Tak hodnotí pro Radiožurnál dokumentaci k ruské vakcíně Sputnik V šéfka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová. Podle ní jde jen o zlomek materiálů, které mají být poskytnuty. Chyběly například pasáže týkající se výroby či kvality, dodala.

Celý článek na internetu
Absolutně nedostatečné. Viděli jsme zlomek dokumentace, říká ke Sputniku V šéfka lékového ústavu

28.04.2021 Novinky Další na řadě. K očkování se již mohou registrovat lidé od 55 do 59 let

Registrace k očkování proti covidu-19 se otevírá pro další věkovou skupinu od 55 do 59 let. Zájemci o vakcínu se mohou přihlašovat přes web ministerstva zdravotnictví nebo se hlásit u svých praktických lékařů. Lidí ve věku 55 až 59 let žije v Česku 653 500. Očkovaných oběma dávkami vakcíny je více než 111 000 lidí v tomto věku, jde o příslušníky vybraných profesí nebo chronicky nemocné.

Celý článek na internetu
Další na řadě. K očkování se již mohou registrovat lidé od 55 do 59 let

25.04.2021 Novinky Testy PCR budou ve školách nejdříve v červnu, uvedl Arenberger. Kubek by žáky testoval hromadně

Testování žáků testem PCR bude v části škol nejdřív v červnu. Zavádět se bude postupně. Záležet bude na kapacitě laboratoří, které budou vzorky zpracovávat. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Nyní se děti testují ve škole dvakrát týdně antigenním testem. PCR test by se prováděl jednou za týden.

Celý článek na internetu
Testy PCR budou ve školách nejdříve v červnu, uvedl Arenberger. Kubek by žáky testoval hromadně

22.04.2021 Novinky Kraje i školy chtějí PCR testy do škol. Podle laboratoří jsou levnější než ty antigenní, stát ale váhá

Vedení Prahy i středních Čech chce po státu, aby pro školy proplácel PCR testy ze slin. Ty jsou šetrnější, spolehlivější a jak tvrdí výrobci i levnější než státní antigenní sady. Od těch se navíc některé městské části nebo školy úplně odklání. Patří mezi ně i Praha 9, která chce ve všech školách a školkách používat jenom PCR testy. Reportéři Českého rozhlasu se proto vydali do základní školy Novoborská i do laboratoře, která výsledky zpracovává.

Celý článek na internetu
Kraje i školy chtějí PCR testy do škol. Podle laboratoří jsou levnější než ty antigenní, stát ale váhá

22.04.2021 Novinky Přehledně: Jak se bude rozvolňovat

Jelikož se epidemická situace v ČR lepší, bude docházet k postupnému rozvolňování. V textu najdete načasování rozvolňování jednotlivých segmentů, tj. obchodu a služeb.

Celý článek na internetu
Přehledně: Jak se bude rozvolňovat

20.04.2021 Novinky Laboratoře nezaznamenaly v letošní sezoně ani jediný případ chřipky

Laboratoře v Česku nezaznamenaly v uplynulé sezóně ani jeden případ viru chřipky. Vyplývá to ze zhodnocení chřipkové sezony 2020 až 2021, kterou vypracoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na snížení přenosu respiračních virů měly vliv především protiepidemická opatření přijatá kvůli pandemii covidu-19.

Celý článek na internetu
Laboratoře nezaznamenaly v letošní sezoně ani jediný případ chřipky

19.04.2021 Novinky Pandemie ve světě: Slovensko a další evropské země rozvolní. Indii děsí vysoké přírůstky

Výrazné rozvolnění začíná na Slovensku. Některá omezení zruší také Portugalsko a Švýcarsko a volnější pravidla pro cesty do zahraničí budou platit v Belgii a na Novém Zélandu. Ve Spojených státech se nově mohou do očkovacího programu zaregistrovat všechni nad 18 let. Alespoň jednu dávku vakcíny tam dostalo na 130 milionů lidí, což je polovina dospělé populace. Indie naopak oznámila dosud nejvyšší přírůstky: 273 tisíc zachycených nákaz a 1619 úmrtí.

Celý článek na internetu
Pandemie ve světě: Slovensko a další evropské země rozvolní. Indii děsí vysoké přírůstky

15.04.2021 Novinky Ti nejohroženější jsou stále bez vakcíny. U praktiků na ni čeká 370 tisíc lidí

Praktičtí lékaři mají ve svých ordinacích zaregistrováno velké množství lidí, často i lidí nad 80 let, kteří již měli být dávno naočkováni. Tito lidé se odmítají přehlásit do očkovacích center a čekají, až budou moci očkovat praktiční lékaři. Dodávka vakcín do ordinací praktiků však stále vázne. Více se dočtete v článku.

Celý článek na internetu
Ti nejohroženější jsou stále bez vakcíny. U praktiků na ni čeká 370 tisíc lidí

14.04.2021 Novinky Devět z deseti lékařů už přípravek v reklamě nedoporučí. Zákon to nově zakáže

Reklamy mnohdy informovaly o účinnosti/využitelnost prodávaného zboží zavádějícím způsobem. Tvrdily např. že je doporučuje 9 z 10 lékařů atd. To už nyní nebude možné. Přichází zpřísnění, jasná regulace, jak je možné produkt propagovat. Týká se např. potravních doplňků, volně prodejných testů atd.

Celý článek na internetu
Devět z deseti lékařů už přípravek v reklamě nedoporučí. Zákon to nově zakáže

13.04.2021 Novinky Jak se zrodil plán rozvolňování? 20 lidí venku nebyl omyl úředníka, ale návrh hlavní hygieničky

Omyl úředníka na ministerstvu. Tak si někteří členové expertní poradní skupiny vyložili vládní návrh na setkávání 10 lidí uvnitř a 20 venku, který téměř vešel v platnost a představil ho exministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle zjištění iROZHLAS.cz za ním stojí náměstek pro legislativu Radek Policar, který danou pasáž sepsal na základě podkladů od hlavní hygieničky Pavly Svrčinové. Její tým poté nové opatření ještě znovu schválil.

Celý článek na internetu
Jak se zrodil plán rozvolňování? 20 lidí venku nebyl omyl úředníka, ale návrh hlavní hygieničky

12.04.2021 Novinky Začíná kampaň k očkování, cílem je přihlášení 70 procent lidí

Začíná kampaň na podporu očkování proti nemoci covid-19 nazvaná Udělejme tečku, dnes v podvečer odstartuje prvními televizními spoty. Cílem je, aby se k očkování přihlásilo 70 procent české populace. Její autoři z iniciativy Cesta ven o tom dnes informovali novináře. Úřad vlády zaplatil za návrh kampaně 4,2 milionu korun bez DPH, ministerstvo zdravotnictví nakoupí prostor v médiích až za 50 milionů korun. V dubnu se počítá se zhruba osmi miliony korun. Vládu už dříve kritizovali odborníci i opozice kvůli tomu, že kampaň nezahájila už před několika měsíci.

Celý článek na internetu
Začíná kampaň k očkování, cílem je přihlášení 70 procent lidí

11.04.2021 Novinky Babiš a resort zdravotnictví odmítli Petříčkovu pomoc při shánění vakcín, řekl šéf diplomacie

Ministerstvo zahraničí opakovaně nabízelo na dřívějším jednání krizového štábu spolupráci při shánění vakcín, setkalo se ale s odmítnutím ze strany resortu zdravotnictví a premiéra Andreje Babiše (ANO).

Celý článek na internetu
Babiš a resort zdravotnictví odmítli Petříčkovu pomoc při shánění vakcín, řekl šéf diplomacie

09.04.2021 Novinky Na Děčínsku se objevily první dva případy brazilské mutace

Na Děčínsku zaznamenali první dva případy nakažlivější brazilské mutace, na kterou nemusí plně účinkovat současné vakcíny. Bez bližších podrobností o tom v pátek informoval ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Celý článek na internetu
Na Děčínsku se objevily první dva případy brazilské mutace

08.04.2021 Novinky Pylové zpravodajství je věda. Složitý proces varuje alergiky před hrozbami

Pro řadu lidí představuje jaro to příjemnější z ročních období, pyloví alergici ale nejásají – a právě pro ně je v těchto měsících důležitá nejen klasická předpověď počasí, ale i předpověď vývoje množství a druhů pylových alergenů ve vzduchu. Pylovou předpověď zařazuje do svého vysílání i Česká televize v rámci relací o počasí. Jak ale taková pylová předpověď vzniká a co je k jejímu vytvoření potřeba? Může navštívit i náš web - pyly.cz

Celý článek na internetu
Pylové zpravodajství je věda. Složitý proces varuje alergiky před hrozbami

07.04.2021 Novinky Po Blatném skončí také hlavní koordinátorka pro očkování

S koncem ministra zdravotnictví Jana Blatného (za hnutí ANO) dojde k dalšímu odchodu. Z funkce hlavní národní koordinátorky pro očkování proti covidu-19 odchází Kateřina Baťhová. Baťhová skončí sama. Důvodem je, že na konci ledna, kdy tuto funkci převzala po Zdeňku Blahutovi, chtěla pomoci ministrovi Blatnému.

Celý článek na internetu
Po Blatném skončí také hlavní koordinátorka pro očkování

06.04.2021 Novinky Včas a dobře kompenzovaný diabetik je nejlevnější diabetik

Diabetes je spojený s řadou přidružených onemocnění, např. kardio-vaskulárními, ledvinnými, očními, nervovými, které zhoršují kvalitu života, riziko předčasného úmrtí a zvyšují náročnost péče o pacienta, včetně té finanční. Je tedy v zájmu pacienta i lékaře, aby byl pacient kompenzovaný. O této nutnosti hovoří odborníci z oboru v následujícím textu.

Celý článek na internetu
Včas a dobře kompenzovaný diabetik je nejlevnější diabetik

01.04.2021 Novinky Lékaři nesmějí kvůli předpisům podávat nemocným účinné léky

Nemocnice nasadily experimentální lék Bamlanivimab americké firmy Eli Lilly dalším pacientům, ale stále jich je málo. Oslovené krajské nemocnice se shodují, že léku je dostatek, ale na přísná kritéria stanovená ministerstvem zdravotnictví dosáhne jen málo nemocných zájemců.

Celý článek na internetu
Lékaři nesmějí kvůli předpisům podávat nemocným účinné léky

31.03.2021 Novinky Epidemiologická situace v Česku je rozporuplná, tvrdí šéf ÚZIS Dušek

Nových potvrzených případů nákazy koronavirem ubývá z denního průměru asi o 2000 až 2500 týdně. Ovšem jen velmi pozvolna ubývá hospitalizovaných. Epidemická situace je tak velmi rozporuplná, řekl ve středu šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek během jednání sněmovního zdravotního výboru.

Celý článek na internetu
Epidemiologická situace v Česku je rozporuplná, tvrdí šéf ÚZIS Dušek

30.03.2021 Novinky Mladí, štíhlí, sportující nekuřáci s infarktem. Lékaři upozorňují na problémy po prodělání koronaviru

Prodělání covidu-19 může poškodit i doposud zdravé, mladé lidi s dobrým životním stylem. Častěji se u nich např. objevují srdečně-cévní problémy, včetně akutního srdečního infarktu, jak se dočtete v článku na odkazu.

Celý článek na internetu
Mladí, štíhlí, sportující nekuřáci s infarktem. Lékaři upozorňují na problémy po prodělání koronaviru

29.03.2021 Novinky Informace o výskytu padělku léčivého přípravku COVID-19 Vaccine BNT162b2

SÚKL varuje před výskytem padělku vakcíny od firmy Pfizer BioNtech. Pokud se chcete nechat vakcinovat, nekupujte vakcínu na internetu. V lepším případě získáte látku neúčinnou, v tom horší dokonce škodlivou. Vyčkejte na očkování garantované státem.

Celý článek na internetu
Informace o výskytu padělku léčivého přípravku COVID-19 Vaccine BNT162b2

28.03.2021 Novinky Regeneron bude v nemocnicích od pondělí

Do Česka dorazil další experimentální lék Regn-CoV2 od firmy Regeneron. Od těžkého průběhu a hospitalizace má ochránit zejména rizikové pacienty, jako jsou lidé s onkologickým onemocněním nebo po transplantaci. První čtyři tisíce balení jsou od pátku v pražském skladu, odkud se začátkem týdne rozvezou zdravotníkům.

Celý článek na internetu
Regeneron bude v nemocnicích od pondělí

25.03.2021 Novinky Klíšťovou encefalitidou se nakazilo nejvíc lidí od 2012, ubylo boreliózy

V Česku se loni klíšťovou encefalitidou nakazilo nejvíc lidí od roku 2012. Případů onemocnění bylo 854, což je i o 80 více než v roce 2019. Zdravotníci ale zaznamenali méně případů lymské boreliózy, kterou také přenášejí klíšťata.

Celý článek na internetu
Klíšťovou encefalitidou se nakazilo nejvíc lidí od 2012, ubylo boreliózy

23.03.2021 Novinky Rada vlády projedná posunutí druhé dávky očkování

Kvůli nedostatku vakcín se diskutuje o tom, zda není vhodnější druhou dávku odsunout, aby bylo alespoň první dávkou oočkováno více lidí. Již první dávka má ochranný efekt před těžkým průběhem covid-19. O tom, jak to bude s očkováním dále, bude dnes jednat Rada vlády pro zdravotní rizika.

Celý článek na internetu
Rada vlády projedná posunutí druhé dávky očkování

23.03.2021 Novinky Kvůli omezení výkonů tratí nemocnice tři miliardy měsíčně. Na péči bude, ujišťuje Blatný

Kvůli omezení neakutní péče tuzemské nemocnice měsíčně prodělávají více než tři miliardy korun a některá zdravotnická zařízení proto omezují potřebné investice. Pomoci by jim měla kompenzační vyhláška. Zákon, který je potřebný pro její přijetí, ministr Jan Blatný (za ANO) představil členům sněmovního výboru pro zdravotnictví a současně ubezpečil, že k ohrožení péče nedojde.

Celý článek na internetu
Kvůli omezení výkonů tratí nemocnice tři miliardy měsíčně. Na péči bude, ujišťuje Blatný

21.03.2021 Novinky Používejte bamlanivimab na covid-19, vyzval Babiš. V Česku už je 3000 dávek

Premiér Andrej Babiš (ANO) apeloval na nemocnice, aby využívaly lék bamlanivimab na covid-19 od firmy Eli Lilly. Zatím bylo vydáno 605 balení do 61 nemocnic, přitom jej může používat 103 zařízení, řekl Babiš v dnešním videu na twitteru. V České republice už je 3000 dávek léku. Deník N s odkazem na vyjádření ministerstva zdravotnictví v pátek uvedl, že Česko další dávky objednávat nebude, protože má horší výsledky než lék od firmy Regeneron, který dorazí příští týden.  

Celý článek na internetu
Používejte bamlanivimab na covid-19, vyzval Babiš. V Česku už je 3000 dávek

18.03.2021 Novinky Parazité na stíracích tyčinkách testů nejsou, vyvrací dezinformace akademie věd

Dezinformace o nemoci covid-19 na českém internetu sílí. Na sociálních sítích a manipulativních webech se v posledních dnech šířilo video, které ukazuje údajné parazity na tyčinkách sloužících k výtěru z nosohltanu pro antigenní testy na přítomnost nemoci covid-19. Vědci z Akademie věd ČR tak štětičku důkladně prozkoumali a dezinformaci vyvrátili. Na žádné parazity nenarazili.

Celý článek na internetu
Parazité na stíracích tyčinkách testů nejsou, vyvrací dezinformace akademie věd

16.03.2021 Novinky Chronicky nemocní si termín očkování rezervují kódem, systém by měl fungovat od příštího týdne

Chronicky nemocní pacienti by se měli k očkování proti covidu-19 registrovat pomocí speciálních kódů, které dostanou jejich lékaři. Systém by se měl spustit příští týden. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes řekl po jednání vládní rady pro zdravotní rizika. Lékaři upozorňují na to, že zatím není možné očkovat kardiaky či chronicky nemocné s dalšími diagnózami, kteří jsou mladší než 70 let, ale hrozí jim těžký průběh covidu.

Celý článek na internetu
Chronicky nemocní si termín očkování rezervují kódem, systém by měl fungovat od příštího týdne