Medindex pro lékaře Zpravodajství

17.05.2022 Novinky Je jen jeden správný způsob, jak se zbavit nepoužitelných léků – odnést je do lékárny

Mnoho lidí má v domácí lékárničce prošlé léky, ale ne každý ví, jak se jich zbavit. V textu je vše, co potřebujete vědět.

Celý článek na internetu
Je jen jeden správný způsob, jak se zbavit nepoužitelných léků – odnést je do lékárny

13.05.2022 Novinky MELATONIN 3 mg NEW výrobce NUTRICIUS

SÚKL informuje o výskytu nelegálního léčivého přípravku MELATONIN 3 mg NEW výrobce NUTRICIUS s.r.o. se sídlem Dopravní 500/9, Uhříněves, 104 00 Praha 10, IČO: 242 09 911. Tento výrobek tak nesplňuje požadavky na bezpečnost výrobků a jako takový nemůže být nadále ponechán na trhu a je nutné ho bezodkladně vrátit dodavateli.

Celý článek na internetu
MELATONIN 3 mg NEW výrobce NUTRICIUS

10.05.2022 Novinky Nemocnicím stoupají náklady za energie, léky i zdravotnický materiál. Někde razantně

Nárůst cen energií o stovky procent, dlouhodobé výpadky některých léčiv, zdravotnický materiál za násobky dřívějších cen. I to jsou zkušenosti nemocnic, které na dotaz Zdravotnického deníku přiblížily dopady zdražování na své hospodaření. Nemocnice chtějí zachovat kvalitu a úroveň poskytované péče, někde se však zvýšené náklady promítnout musí. Tím bude například hospodářský výsledek.

Celý článek na internetu
Nemocnicím stoupají náklady za energie, léky i zdravotnický materiál. Někde razantně

09.05.2022 Novinky Nemocnice stály desítky milionů a končí jim datum spotřeby. Léky na covid-19 zřejmě čeká spálení

Nemocnice počítají s tím, že zřejmě budou muset spálit léky na covid-19. Monoklonální protilátky lékaři používali k léčbě varianty koronaviru delta, na omikron už ale nezabírají. Nemocnice mají ve skladech tisíce dávek za desítky milionů korun. U některých se blíží datum spotřeby. Ministerstvo zdravotnictví od ledna slibuje, že problém vyřeší. Jak přesně, to ale resort stále neví.

Celý článek na internetu
Nemocnice stály desítky milionů a končí jim datum spotřeby. Léky na covid-19 zřejmě čeká spálení

04.05.2022 Novinky Konec respirátorů. Ve zdravotnictví a sociálních službách skončí nejpozději 11. května

Pokud sněmovna neschválí ukončení pandemické pohotovosti, které má na programu nynější schůze, navrhne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) příští týden zrušení respirátorů ve zdravotnictví a sociálních službách usnesením vlády. Skončí tak nejpozději 11. května, řekl ve středu novinářům. Zrušeny ale podle něj mohly být už nyní, kdyby opoziční strany neobstruovaly jednání sněmovny.

Celý článek na internetu
Konec respirátorů. Ve zdravotnictví a sociálních službách skončí nejpozději 11. května

02.05.2022 Novinky Podle analýzy ZP MVČR dojíždějí k dětskému lékaři pacienti v některých regionech déle

Někteří pacienti musí k praktickému lékaři dojíždět delší dobu, než je časová dostupnost stanovená nařízením vlády. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechala zpracovat koncem minulého roku Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV). Složitá je podle ní zejména situace v Jihomoravském a Ústeckém kraji.

Celý článek na internetu
Podle analýzy ZP MVČR dojíždějí k dětskému lékaři pacienti v některých regionech déle

27.04.2022 Novinky WHO: Paxlovid je pro rizikové nejpřínosnější

Světová zdravotnická organizace (WHO) 22. dubna důrazně doporučila antivirotikum nirmatrelvir a ritonavir (přípravek Paxlovid) pro pacienty s mírným a středně závažným onemocněním covid‑19 s nejvyšším rizikem přijetí do nemocnice. Lék označila za dosud nejlepší terapeutickou volbu pro vysoce rizikové pacienty. Za hlavní nástroj proti covidu‑19 WHO nadále považuje očkování.

Celý článek na internetu
WHO: Paxlovid je pro rizikové nejpřínosnější

25.04.2022 Novinky Nedostatek pediatrů je alarmující. Chybí v dětských ambulancích i lůžkových odděleních

Systém pediatrické péče v České republice je nezbytné posílit navýšením počtu nových mladých lékařů, shodují se zástupci odborných společností. Předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České Republiky (SPLDD) Ilona Hülleová navrhuje, že by primární péče mohla být posílena o pediatry z dětských lůžkových oddělení. Podle předsedy České pediatrické společnosti ČLS JEP profesora Jiřího Bronského jsou však i tyto kapacity velmi omezené. V nemocnicích působí přibližně 600 až 700 atestovaných pediatrů.

Celý článek na internetu
Nedostatek pediatrů je alarmující. Chybí v dětských ambulancích i lůžkových odděleních

21.04.2022 Novinky Pojišťovny navrhují bonus za preventivní prohlídky

Preventivní prohlídky u praktika v Česku využívá necelá třetina dospělých. Zájem o prevenci by dle Svazu zdravotních pojišťoven ČR zvýšil bonus za dodržování kontrol i znevýhodnění těch, kteří je zanedbávají.

Celý článek na internetu
Pojišťovny navrhují bonus za preventivní prohlídky

19.04.2022 Novinky Polsko už nechce přijímat další vakcíny nasmlouvané EU, ani za ně platit

Polsko už nebude přebírat další dodávky vakcín proti covidu-19 v rámci unijní dohody o nákupech, ani za ně platit. Řekl to dnes ministr zdravotnictví Adam Niedzielski televizi TVN24. Připustil také, že důsledkem bude právní spor s výrobci vakcín.

Celý článek na internetu
Polsko už nechce přijímat další vakcíny nasmlouvané EU, ani za ně platit

14.04.2022 Novinky Lékaři a lékařky z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků, v ordinacích zatím pomohou s tlumočením

Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka uprchli před válkou na Ukrajině, je i celá řada lékařek a lékařů. Ti nyní dostanou možnost pracovat v ordinacích praktických lékařů. Složitý proces zapojení do českého zdravotnictví jim sice nedovolí hned léčit, u praktiků však mohou začít pracovat jako administrativní síly a pomáhat s překlady a komunikací s pacienty z Ukrajiny. Postupně se tak připraví na plnohodnotnou práci lékařů, což by podle praktiků zmírnilo současný personální nedostatek. K tomu spouští Společnost všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP Projekt Ukrajina.

Celý článek na internetu
Lékaři a lékařky z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků, v ordinacích zatím pomohou s tlumočením

12.04.2022 Novinky Pacientskou stravu neustále vylepšujeme, zní unisono z nemocnic

Nemocniční strava je často nedostatečná co se pestrosti týká. Tento problém je dlouhodobý, ale mnoho nemocnic se již vydala cestou zlepšení stravování. O změnách, ke kterých dochází, se můžete dočíst v článku.

Celý článek na internetu
Pacientskou stravu neustále vylepšujeme, zní unisono z nemocnic

11.04.2022 Novinky Končí povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě, ale covid má nástupce

V noci ze středy na čtvrtek přestane platit povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě. Ministr zdravotnictví řekl, že hlavním důvodem je klesající pozitivita testů. Dominantním virem se vedle koronaviru stala v Česku chřipka typu A, jak vyplývá ze sobotní informace Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Dříve chřipková epidemie obvykle přicházela v lednu a únoru, v předchozích dvou letech ji prakticky zastavilo nošení respirátorů

Celý článek na internetu
Končí povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě, ale covid má nástupce

07.04.2022 Novinky Kdy odložíme respirátory ve veřejné dopravě? Podle Válka zřejmě od Velikonoc

Nošení respirátorů ve veřejné dopravě kvůli omezení šíření koronaviru zřejmě nebude povinné od Velikonoc. Ve zdravotnických a sociálních zařízeních zůstanou déle. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ve většině vnitřních veřejných prostor povinnost zakrývání dýchacích cest skončila 14. března.

Celý článek na internetu
Kdy odložíme respirátory ve veřejné dopravě? Podle Válka zřejmě od Velikonoc

06.04.2022 Novinky ECDC a EMA vydaly doporučení ke čtvrtým dávkám mRNA vakcín proti covid-19

Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a pracovní skupina Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) pro covid-19 (ETF) dospěly k závěru, že je příliš brzy na to, aby bylo možné uvažovat o použití čtvrté dávky mRNA vakcín proti covid-19 (Comirnaty a Spikevax) v běžné populaci.

Celý článek na internetu

04.04.2022 Novinky Předatestačnímu vzdělávání chybí dohled a kontrola, stěžují si v průzkumu mladí lékaři a lékařky

Než může mladý lékař pracovat sám bez dohledu v oboru, který si vybral, musí projít předatestačním vzděláváním pod dozorem zkušených lékařů. Velká část mladých lékařů však nepovažuje předatestační vzdělávání za dostatečné. Více se dočtete v článku.

Celý článek na internetu
Předatestačnímu vzdělávání chybí dohled a kontrola, stěžují si v průzkumu mladí lékaři a lékařky

30.03.2022 Novinky EMA zahájila průběžný přezkum nové vakcíny Covid-19 Vaccine HIPRA (PHH-1V)

Evropská léková agentura nyní posuzuje bezpečnost a účinnost nové vakcíny proti SARS-CoV-2, a to PHH-1V. Tato vakcína je zamýšlena k použití jako posilovací vakcína u osob, které absolvovaly kompletní základní očkování s mRNA a/nebo adenovirovou vakcínou proti covid-19.

Celý článek na internetu
EMA zahájila průběžný přezkum nové vakcíny Covid-19 Vaccine HIPRA (PHH-1V)

23.03.2022 Novinky Slovenské zdravotní pojišťovny jdou s dobou, své aplikace neustále vylepšují

Aplikace zdravotních pojišťoven mohou být výborným pomocníkem. U nás jsou spíš Popelkou. Jsou málo využívané, mnohdy ne příliš uživatelsky přívětivé s malou funkčností. Jiná situace je na Slovensku.

Celý článek na internetu

21.03.2022 Novinky V Česku loni zemřelo nejvíce lidí od války. Počet obyvatel vzrostl kvůli migraci

Přirozený úbytek obyvatel byl loni nejhlubší od roku 1918. Zemřelo 139 900 lidí. Oproti roku 2020, tedy prvnímu roku epidemie koronaviru, je to o 10 600 více. Nejvíce úmrtí bylo podle statistiků loni v březnu a lednu a s ohledem na věkové kategorie nejvíce lidí zemřelo ve skupině 75 až 79 let. Opět klesla naděje na dožití, při narození v roce 2021 se podle předběžných výsledků snížila na 74,1 let u mužů a 80,5 let u žen. „Za uplynulé dva roky s pandemií covidu-19 tak klesla již o 2,2, respektive 1,6 roku,“ doplnili statistici.

Celý článek na internetu
V Česku loni zemřelo nejvíce lidí od války. Počet obyvatel vzrostl kvůli migraci

18.03.2022 Novinky Vakcín pro ukrajinské děti je zatím dostatek. Pomoc Česku slíbila i Evropská komise

Očkování je jednou z priorit primární zdravotní péče pro osoby, které utíkají před válkou na Ukrajině a našly azyl v České republice. Na děti, u nichž není možné doložit předchozí vakcinaci, je nahlíženo jako na neočkované a jsou doočkovány podle českého očkovacího kalendáře. V tuto chvíli však není jasné, kolik takových dětí mezi příchozími je, tedy kolik vakcín bude nutné zajistit. Pomoc se zajištěním očkovacích látek již přislíbila evropská komisařka pro zdraví Stella Kyriakides. Konkrétně by se mělo jednat o vakcíny proti tuberkulóze, spalničkám a dalším infekčním chorobám, proti kterým se běžně v Česku očkuje.

Celý článek na internetu
Vakcín pro ukrajinské děti je zatím dostatek. Pomoc Česku slíbila i Evropská komise

16.03.2022 Novinky Válek čeká další přeočkování proti covidu-19 na podzim. Zatím se neví čím

Ve vzduchu stále visí otázka, zde a jak často se bude muset vakcína proti covidu podávat, tj. nejsou známé parametry přeočkovávání. Ministr zdravotnictví V. Válek v tom zatím nemá jasno. Ale zdá se, že by přeočkování mohlo být zahájeno na podzim, a to hlavně u seniorů a rizikových osob.

Celý článek na internetu
Válek čeká další přeočkování proti covidu-19 na podzim. Zatím se neví čím

15.03.2022 Novinky VZP spolu s poskytovateli zajistí zdravotní péči pro více než 150 tisíc lidí z Ukrajiny. Pod největším tlakem se ocitnou praktičtí lékaři

Příchod lidí z válkou zkoušené Ukrajiny bude také zátěží pro zdravotnický systém. Je nutné zajistit jak preventivní, tak cílenou léčbu. Do situace vstupují zdravotní pojišťovny, k nimž se mohou Ukrajinci hlásit a nápor čekají praktiční lékaři.

Celý článek na internetu
VZP spolu s poskytovateli zajistí zdravotní péči pro více než 150 tisíc lidí z Ukrajiny. Pod největším tlakem se ocitnou praktičtí lékaři

14.03.2022 Novinky Respirátory v obchodech končí

V neděli potvrdily testy v Česku nákazu koronavirem u 3173 lidí, více než před týdnem. Dále však ubylo hospitalizovaných, a to ve srovnání se sobotou i s minulým týdnem. Skončila povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách. Od pondělí jsou povinné pouze ve veřejné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách.

Celý článek na internetu
Respirátory v obchodech končí

10.03.2022 Novinky Strategie, jak očkovat ukrajinské uprchlíky, vznikne během víkendu, říká Prymula

Každá migrační vlna představuje jisté zdravotní riziko, tvrdí epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. V Událostech, komentářích řekl, že strategie, podle které budou doočkovávány děti běženců, aby mohly nastoupit do škol, bude připravena během nadcházejícího víkendu. Větší riziko než covid-19 podle něj může u dospělých představovat tuberkulóza.

Celý článek na internetu
Strategie, jak očkovat ukrajinské uprchlíky, vznikne během víkendu, říká Prymula

09.03.2022 Novinky Lékaři: Až 400 uprchlíků z Ukrajiny bude potřebovat v ČR dialýzu ledvin

S příchodem lidí utíkajících před válkou z Ukrajiny, je nutné jim krom ubytování a práce zajistit také zdravotní péči. Lékaři upozorňují např. i na nutnost zajistit Ukrajincům dialýzu.

Celý článek na internetu
Lékaři: Až 400 uprchlíků z Ukrajiny bude potřebovat v ČR dialýzu ledvin

07.03.2022 Novinky Světový týden glaukomu 6. – 12. březen

V týdnu 6. až 12.3. probíhají dny glaukomu, tj. zeleného zákalu, což je onemocnění, které může vést až ke slepotě.

Celý článek na internetu
Světový týden glaukomu 6. – 12. březen

02.03.2022 Novinky Zdravotníci se zapojují do pomoci Ukrajincům a Ukrajině

Vzhledem k válečnému konfliktu, který se odehrává v Ukrajině, je nutné poskytnout zasaženým oblastem i lidem, kteří z místa války přicházejí i zdravotnické služby. O zapojení zdravotníků, sbírkách, které pořádají atd. se dočtete v článku.

Celý článek na internetu
Zdravotníci se zapojují do pomoci Ukrajincům a Ukrajině

28.02.2022 Novinky Evropská komise chce účinněji snižovat riziko rezistence vůči antibiotikům

Během posledních desetiletí dochází k rychlému zvyšování odolnosti mikroorganismů k léčbě. Mnohé infekce se tam mohou stát neléčitelné, což může stát, a již stojí, mnoho lidských životů. Je nutné mít plán a nastavit pravidla tak, aby se rezistence k antibiotikům snižovala. Tato problematika se dostala i na stůl EU komise.

Celý článek na internetu
Evropská komise chce účinněji snižovat riziko rezistence vůči antibiotikům

24.02.2022 Novinky Praktici během pandemie neselhali. Žádné „zázračné léky“ proti covid-19 netajili

Během pandemie se ozývaly hlasy, že je nutné COVID-19 léčit v první linii. Proti COVID-19 však léky neexistují a je možné jej v ordinacích praktických lékařů řešit pouze symptomaticky podobně jako jiná virová onemocnění.

Celý článek na internetu
Praktici během pandemie neselhali. Žádné „zázračné léky“ proti covid-19 netajili

22.02.2022 Novinky Nedostatek lékařů nevyřešíme jen navyšováním počtu studentů lékařských fakult, říká děkan 2.LF UK Marek Babjuk

Nedostatek zdravotnického personálu, včetně lékařů, je dlouhodobý problém. Vláda jej chce řešit navýšením počtu studentů. Prof. Marek Babjuk však v článku zdůrazňujte, že tento krok samotný nemůže pomoci, a odpovídá na další otázky.

Celý článek na internetu
Nedostatek lékařů nevyřešíme jen navyšováním počtu studentů lékařských fakult, říká děkan 2.LF UK Marek Babjuk