Medindex pro lékaře ZpravodajstvíNovinky

09.04.2021 Novinky Na Děčínsku se objevily první dva případy brazilské mutace

Na Děčínsku zaznamenali první dva případy nakažlivější brazilské mutace, na kterou nemusí plně účinkovat současné vakcíny. Bez bližších podrobností o tom v pátek informoval ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Celý článek na internetu
Na Děčínsku se objevily první dva případy brazilské mutace

08.04.2021 Novinky Pylové zpravodajství je věda. Složitý proces varuje alergiky před hrozbami

Pro řadu lidí představuje jaro to příjemnější z ročních období, pyloví alergici ale nejásají – a právě pro ně je v těchto měsících důležitá nejen klasická předpověď počasí, ale i předpověď vývoje množství a druhů pylových alergenů ve vzduchu. Pylovou předpověď zařazuje do svého vysílání i Česká televize v rámci relací o počasí. Jak ale taková pylová předpověď vzniká a co je k jejímu vytvoření potřeba? Může navštívit i náš web - pyly.cz

Celý článek na internetu
Pylové zpravodajství je věda. Složitý proces varuje alergiky před hrozbami

07.04.2021 Novinky Po Blatném skončí také hlavní koordinátorka pro očkování

S koncem ministra zdravotnictví Jana Blatného (za hnutí ANO) dojde k dalšímu odchodu. Z funkce hlavní národní koordinátorky pro očkování proti covidu-19 odchází Kateřina Baťhová. Baťhová skončí sama. Důvodem je, že na konci ledna, kdy tuto funkci převzala po Zdeňku Blahutovi, chtěla pomoci ministrovi Blatnému.

Celý článek na internetu
Po Blatném skončí také hlavní koordinátorka pro očkování

06.04.2021 Novinky Včas a dobře kompenzovaný diabetik je nejlevnější diabetik

Diabetes je spojený s řadou přidružených onemocnění, např. kardio-vaskulárními, ledvinnými, očními, nervovými, které zhoršují kvalitu života, riziko předčasného úmrtí a zvyšují náročnost péče o pacienta, včetně té finanční. Je tedy v zájmu pacienta i lékaře, aby byl pacient kompenzovaný. O této nutnosti hovoří odborníci z oboru v následujícím textu.

Celý článek na internetu
Včas a dobře kompenzovaný diabetik je nejlevnější diabetik

01.04.2021 Novinky Lékaři nesmějí kvůli předpisům podávat nemocným účinné léky

Nemocnice nasadily experimentální lék Bamlanivimab americké firmy Eli Lilly dalším pacientům, ale stále jich je málo. Oslovené krajské nemocnice se shodují, že léku je dostatek, ale na přísná kritéria stanovená ministerstvem zdravotnictví dosáhne jen málo nemocných zájemců.

Celý článek na internetu
Lékaři nesmějí kvůli předpisům podávat nemocným účinné léky

31.03.2021 Novinky Epidemiologická situace v Česku je rozporuplná, tvrdí šéf ÚZIS Dušek

Nových potvrzených případů nákazy koronavirem ubývá z denního průměru asi o 2000 až 2500 týdně. Ovšem jen velmi pozvolna ubývá hospitalizovaných. Epidemická situace je tak velmi rozporuplná, řekl ve středu šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek během jednání sněmovního zdravotního výboru.

Celý článek na internetu
Epidemiologická situace v Česku je rozporuplná, tvrdí šéf ÚZIS Dušek

30.03.2021 Novinky Mladí, štíhlí, sportující nekuřáci s infarktem. Lékaři upozorňují na problémy po prodělání koronaviru

Prodělání covidu-19 může poškodit i doposud zdravé, mladé lidi s dobrým životním stylem. Častěji se u nich např. objevují srdečně-cévní problémy, včetně akutního srdečního infarktu, jak se dočtete v článku na odkazu.

Celý článek na internetu
Mladí, štíhlí, sportující nekuřáci s infarktem. Lékaři upozorňují na problémy po prodělání koronaviru

29.03.2021 Novinky Informace o výskytu padělku léčivého přípravku COVID-19 Vaccine BNT162b2

SÚKL varuje před výskytem padělku vakcíny od firmy Pfizer BioNtech. Pokud se chcete nechat vakcinovat, nekupujte vakcínu na internetu. V lepším případě získáte látku neúčinnou, v tom horší dokonce škodlivou. Vyčkejte na očkování garantované státem.

Celý článek na internetu
Informace o výskytu padělku léčivého přípravku COVID-19 Vaccine BNT162b2

28.03.2021 Novinky Regeneron bude v nemocnicích od pondělí

Do Česka dorazil další experimentální lék Regn-CoV2 od firmy Regeneron. Od těžkého průběhu a hospitalizace má ochránit zejména rizikové pacienty, jako jsou lidé s onkologickým onemocněním nebo po transplantaci. První čtyři tisíce balení jsou od pátku v pražském skladu, odkud se začátkem týdne rozvezou zdravotníkům.

Celý článek na internetu
Regeneron bude v nemocnicích od pondělí

25.03.2021 Novinky Klíšťovou encefalitidou se nakazilo nejvíc lidí od 2012, ubylo boreliózy

V Česku se loni klíšťovou encefalitidou nakazilo nejvíc lidí od roku 2012. Případů onemocnění bylo 854, což je i o 80 více než v roce 2019. Zdravotníci ale zaznamenali méně případů lymské boreliózy, kterou také přenášejí klíšťata.

Celý článek na internetu
Klíšťovou encefalitidou se nakazilo nejvíc lidí od 2012, ubylo boreliózy

23.03.2021 Novinky Rada vlády projedná posunutí druhé dávky očkování

Kvůli nedostatku vakcín se diskutuje o tom, zda není vhodnější druhou dávku odsunout, aby bylo alespoň první dávkou oočkováno více lidí. Již první dávka má ochranný efekt před těžkým průběhem covid-19. O tom, jak to bude s očkováním dále, bude dnes jednat Rada vlády pro zdravotní rizika.

Celý článek na internetu
Rada vlády projedná posunutí druhé dávky očkování

23.03.2021 Novinky Kvůli omezení výkonů tratí nemocnice tři miliardy měsíčně. Na péči bude, ujišťuje Blatný

Kvůli omezení neakutní péče tuzemské nemocnice měsíčně prodělávají více než tři miliardy korun a některá zdravotnická zařízení proto omezují potřebné investice. Pomoci by jim měla kompenzační vyhláška. Zákon, který je potřebný pro její přijetí, ministr Jan Blatný (za ANO) představil členům sněmovního výboru pro zdravotnictví a současně ubezpečil, že k ohrožení péče nedojde.

Celý článek na internetu
Kvůli omezení výkonů tratí nemocnice tři miliardy měsíčně. Na péči bude, ujišťuje Blatný

21.03.2021 Novinky Používejte bamlanivimab na covid-19, vyzval Babiš. V Česku už je 3000 dávek

Premiér Andrej Babiš (ANO) apeloval na nemocnice, aby využívaly lék bamlanivimab na covid-19 od firmy Eli Lilly. Zatím bylo vydáno 605 balení do 61 nemocnic, přitom jej může používat 103 zařízení, řekl Babiš v dnešním videu na twitteru. V České republice už je 3000 dávek léku. Deník N s odkazem na vyjádření ministerstva zdravotnictví v pátek uvedl, že Česko další dávky objednávat nebude, protože má horší výsledky než lék od firmy Regeneron, který dorazí příští týden.  

Celý článek na internetu
Používejte bamlanivimab na covid-19, vyzval Babiš. V Česku už je 3000 dávek

18.03.2021 Novinky Parazité na stíracích tyčinkách testů nejsou, vyvrací dezinformace akademie věd

Dezinformace o nemoci covid-19 na českém internetu sílí. Na sociálních sítích a manipulativních webech se v posledních dnech šířilo video, které ukazuje údajné parazity na tyčinkách sloužících k výtěru z nosohltanu pro antigenní testy na přítomnost nemoci covid-19. Vědci z Akademie věd ČR tak štětičku důkladně prozkoumali a dezinformaci vyvrátili. Na žádné parazity nenarazili.

Celý článek na internetu
Parazité na stíracích tyčinkách testů nejsou, vyvrací dezinformace akademie věd

16.03.2021 Novinky Chronicky nemocní si termín očkování rezervují kódem, systém by měl fungovat od příštího týdne

Chronicky nemocní pacienti by se měli k očkování proti covidu-19 registrovat pomocí speciálních kódů, které dostanou jejich lékaři. Systém by se měl spustit příští týden. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes řekl po jednání vládní rady pro zdravotní rizika. Lékaři upozorňují na to, že zatím není možné očkovat kardiaky či chronicky nemocné s dalšími diagnózami, kteří jsou mladší než 70 let, ale hrozí jim těžký průběh covidu.

Celý článek na internetu
Chronicky nemocní si termín očkování rezervují kódem, systém by měl fungovat od příštího týdne

15.03.2021 Novinky Očkování praktiků v Ústeckém kraji nezačalo, vakcíny nedorazily

V Ústeckém kraji v neděli přibylo 357 potvrzených nákaz koronavirem, o 45 méně než před týdnem. Lůžková kapacita v nemocnicích v regionu od pátku stoupla z devíti na 12 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví. V regionu mělo dnes 26 praktiků začít očkovat, slíbených 2700 dávek vakcíny AstraZeneca ale zatím nedorazilo, řekl ČTK krajský předseda praktických lékařů Roman Houska.

Celý článek na internetu
Očkování praktiků v Ústeckém kraji nezačalo, vakcíny nedorazily

12.03.2021 Novinky Negativní test neznamená být imunní, varoval Blatný. Firmám doporučil opatření

Antigenní testování vypovídá o stavu ve chvíli, kdy je provedeno. Neznamená, že člověk nemůže onemocnět například o den později. Firmy by proto ani v době testování zaměstnanců neměly podceňovat hygienická opatření, upozornil dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný. Opatření podle něj začínají pozvolna fungovat, Česko však nesmí polevit.

Celý článek na internetu
Negativní test neznamená být imunní, varoval Blatný. Firmám doporučil opatření

11.03.2021 Novinky ‚Řada z nich už se dávky nedočká.‘ Jednání selhalo, chroničtí pacienti se do centrálního registru nevrátí

Schůzka s ministrem zdravotnictví za ANO Janem Blatným výsledek nepřinesla. Chronicky nemocní pacienti tak pravděpodobně nedostanou možnost hlásit se k očkování proti koronaviru přes centrální registrační systém, k vakcínám se mají dostat skrze praktické lékaře nebo centra specializované péče. To ovšem podle zástupce Pacientské rady Roberta Hejzáka přináší komplikace. „Systém je sice navržený, ale není funkční,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

Celý článek na internetu
‚Řada z nich už se dávky nedočká.‘ Jednání selhalo, chroničtí pacienti se do centrálního registru nevrátí

10.03.2021 Novinky Sám neodstoupím. Sputnik musí mít souhlas EMA, trvá na svém Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odmítl, že by sám odstoupil z funkce. Prezident Miloš Zeman uvedl, že by měl premiér Andrej Babiš (ANO) navrhnout odvolání Blatného kvůli jeho postoji k ruské vakcíně Sputnik V proti covidu-19. Blatný trvá na tom, že ruská látka musí mít před využitím v Česku souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), řekl České televizi. Zeman požaduje také odvolání ministra zahraniční Tomáše Petříčka (ČSSD).

Celý článek na internetu
Sám neodstoupím. Sputnik musí mít souhlas EMA, trvá na svém Blatný

08.03.2021 Novinky Šéf lékařské komory o ivermektinu: Premiér rozhoduje o všem, jen ne o tom, o čem by rozhodovat měl

Okolo použití ivermectinu v léčbě pacientů covid-19 nepanuje ani mezi odborníky shoda. Co si myslí prezident ČLK?

Celý článek na internetu
Šéf lékařské komory o ivermektinu: Premiér rozhoduje o všem, jen ne o tom, o čem by rozhodovat měl

04.03.2021 Novinky Hlavní hygienička Rážová v polovině března skončí. Nahradí ji Svrčinová

Jarmilu Rážovou na postu hlavní hygieničky vstřídá nynější šéfka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Andrej Babiš.

Celý článek na internetu
Hlavní hygienička Rážová v polovině března skončí. Nahradí ji Svrčinová

03.03.2021 Novinky Praktici nemají čím očkovat. Slibovali nám všechnu AstraZenecu, nemáme nic, naříkají

Od pondělí je možné nechat se očkovat proti covidu v ordinaci praktického lékaře. Ti však často nemají čím pacienty očkovat. Záleží na přístupu kraje, zda se s nimi rozdělí o vakcíny, kterých je teď ale všude nedostatek. Aby měli praktici šanci vakcíny získat, musí doložit zájem pacientů, proto jim i musí sami volat. Zároveň jim vadí, že pacienty musí sami registrovat, což jim zabírá další čas.

Celý článek na internetu
Praktici nemají čím očkovat. Slibovali nám všechnu AstraZenecu, nemáme nic, naříkají

01.03.2021 Novinky Bavorsko a Sasko nabízí Česku lůžka, očkování i rychlotesty

Bavorsko se Saskem chtějí České republice poskytnout vedle očkování proti covidu-19 také rychlotesty, sdělil bavorský premiér Markus Söder. Zopakoval rovněž, že Německo nabízí Česku lůžka pro infikované. Pomoc přislíbil i Söderův saský kolega Michael Kretschmer. „Přejeme si také, aby od spolkové vlády a Evropy přišla další podpora ve zvýšených dodávkách vakcíny,“ poznamenal.

Celý článek na internetu
Bavorsko a Sasko nabízí Česku lůžka, očkování i rychlotesty

26.02.2021 Novinky Na nákupy jen po okresu, na vycházky po obci, rozhodla vláda. Opatření budou platit od pondělí

Nový měsíc přinese nová opatření. Jaká to jsou, se dočtete ve článku na stránkách ČT24.

Celý článek na internetu
Na nákupy jen po okresu, na vycházky po obci, rozhodla vláda. Opatření budou platit od pondělí

25.02.2021 Novinky Francie poskytne Česku 100 000 dávek vakcíny Pfizer, oznámil Babiš

Francie poskytne Česku k polovině března 100.000 dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Ve čtvrtek to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Babiš zároveň odmítl kritiku, že se v Česku očkuje pomalu a vakcíny zůstávají ve skladech.

Celý článek na internetu
Francie poskytne Česku 100 000 dávek vakcíny Pfizer, oznámil Babiš

24.02.2021 Novinky ONLINE: Češi nesmí od pátku cestovat do Brazílie nebo Zanzibaru. Vláda se obává mutací koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli novým mutacím koronaviru vstup Čechů až na neodkladné výjimky do několika afrických a jihoamerických zemí. Od 26. února do 11. dubna nesmí cestovat například do Brazílie, Jihoafrické republiky, Keni nebo na Zanzibar. Ochranné opatření ve středu večer projednala vláda, uvedl v tiskové zprávě Úřad vlády.

Celý článek na internetu
ONLINE: Češi nesmí od pátku cestovat do Brazílie nebo Zanzibaru. Vláda se obává mutací koronaviru

23.02.2021 Novinky Za den jen 112 vyočkovaných dávek z 68 tisíc. Vakcinace AstraZenekou se zadrhává

Očkovací blamáž pokračuje. Z téměř 70 tisíc dostupných dávek vakcíny od firmy AstraZeneca se v neděli proočkovalo jen 112. K pondělnímu večeru se celkem využilo 8 768 dávek britsko-švédské vakcíny, tedy jen něco málo přes 10 procent z celkových zásob tohoto séra. Přitom první dodávka o objemu 40 800 dávek přišla do České republiky již 6. února, celkem jich dorazilo 76 tisíc. Problémem by mohl být i rozvoz, vláda sháněla distributora až na poslední chvíli – oficiálně byl vybrán minulý pátek. Pochybení ale ministerstvo zdravotnictví odmítá. S nabídkou pomoci s distribucí se mezitím přihlásilo sdružení Mladých praktiků, zájem vyjádřil i e-shop Rohlík.cz.

Celý článek na internetu
Za den jen 112 vyočkovaných dávek z 68 tisíc. Vakcinace AstraZenekou se zadrhává

23.02.2021 Novinky Nákaza se rychle šíří ve školkách. Mohou za to i „nedisciplinovaní“ rodiče, často ale nemají na výběr

Jedním z problematických míst, kde se v posledních dvou měsících šíří covid-19, jsou školky. Počet nakažených dětí roste oproti jiným věkovým skupinám rychleji a do potíží se kvůli nákaze dostávají jak rodiny, tak školky samotné.

Celý článek na internetu
Nákaza se rychle šíří ve školkách. Mohou za to i „nedisciplinovaní“ rodiče, často ale nemají na výběr

19.02.2021 Novinky Do očkování se od března zapojí praktičtí lékaři. O vakcínu se budou moct hlásit i pracovníci ve školách

Do očkování proti nemoci covid-19 by se měli od března naplno zapojit i praktičtí lékaři. Informaci serveru Seznam Zprávy potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jak pro Radiožurnál uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka, praktici také dostanou možnost registrovat k očkování své pacienty. Blatný zároveň oznámil, že od 1. března se mohou o vakcínu hlásit i pedagogičtí a nepedagogičtí pracovníci ve školách.

Celý článek na internetu
Do očkování se od března zapojí praktičtí lékaři. O vakcínu se budou moct hlásit i pracovníci ve školách

16.02.2021 Novinky Stěr z nosu, dvakrát týdně. Je rozhodnuto, jak se začnou žáci testovat

Ve článku se dočtete strategii návratu dětí do škol, jej harmonogram a otázky okolo testování.

Celý článek na internetu
Stěr z nosu, dvakrát týdně. Je rozhodnuto, jak se začnou žáci testovat