Medindex pro lékaře ZpravodajstvíNovinky

10.08.2022 Novinky Přibylo pojištěnců, kterým VZP vrací přeplatky za léky

Téměř 230 milionů korun vrací Všeobecná zdravotní pojišťovna svým klientům za první pololetí roku 2022. Vratky za doplatky na léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely se týkají 328 tisíc pojištěnců VZP. Průměrná výše přeplatku za první pololetí 2022 byla 699 korun, tj. o 16 Kč více než za stejné období loňského roku. VZP svým klientům doporučuje využít zaslání na bankovní účet.

Celý článek na internetu
Přibylo pojištěnců, kterým VZP vrací přeplatky za léky

08.08.2022 Novinky Zeman odmítl vládní plán snížit platby do zdravotnictví. Novelu vetoval

Prezident Miloš Zeman vetoval novelu, která má letos snížit platby státu do zdravotnictví a od roku 2024 je valorizovat jako důchody. ČTK to v pondělí oznámil Hrad. Sněmovna může veto zvrátit. Vláda chce novelou ušetřit letos ve státním rozpočtu 14 miliard korun, podle Zemana to ale bude mít negativní dopad na kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Vládní představitelé takové dopady snížení plateb za státní pojištěnce odmítli. Koaliční většina ve sněmovně může prezidentské veto přehlasovat.

Celý článek na internetu
Zeman odmítl vládní plán snížit platby do zdravotnictví. Novelu vetoval

04.08.2022 Novinky Jednodenní chirurgie by mohla ušetřit miliardy. Na úvod je však do ní třeba investovat

Ze zavedení jednodenní chirurgie mohou benefitovat jak pacienti, kteří nebudou muset zbytečně pobývat v nemocnici, ale zotaví se v pohodlí domova, tak plátci, kteří ušetří, a poskytovatelé, protože nebudou potřebovat tolik ošetřovatelského personálu. Přesto se v Česku, na rozdíl od velké části evropských zemí, zatím jednodenní péči nedaří prosazovat, a to navzdory tomu, že už deset let máme od České chirurgické společnosti vytipované výkony, které jsou pro tuto formu vhodné. Důvodem je zejména nastavení úhrad, které od poskytování jednodenní chirurgie odrazuje. Tomu, jakým způsobem při bychom měli při zavádění této péče postupovat, se na Kulatém stole ZD s názvem Jak dál s jednodenní péčí v úhradových mechanismech, který se konal 21. července v Praze, věnoval člen Národní ekonomické rady vlády Pavel Hroboň.

Celý článek na internetu
Jednodenní chirurgie by mohla ušetřit miliardy. Na úvod je však do ní třeba investovat

03.08.2022 Novinky Horké léto letos přináší více alergických reakcí po bodnutí hmyzem, především od vos a včel

Počet výjezdů k závažným alergickým reakcím na hmyzí bodnutí se letos zvyšuje. Jen ve Středočeském kraji ošetřili záchranáři od začátku června 31 pacientů, což je o dvacet více než za stejné období v loňském roce. V Praze je nárůst počtu výjezdů ještě výraznější.

Celý článek na internetu
Horké léto letos přináší více alergických reakcí po bodnutí hmyzem, především od vos a včel

02.08.2022 Novinky Pracovní lékaři protestují proti ministerské vyhlášce, která ruší pracovnělékařské prohlídky v druhé rizikové kategorii

Celá čtvrtina nemocí z povolání vzniká v druhé rizikové kategorii. Přesto se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo přistoupit k tomu, že povinné pracovnělékařské prohlídky zruší nejen v nejnižší rizikové kategorii, ale i v kategorii druhé. Proti tomu se ale staví Společnost pracovního lékařství ČLS JEP, která se také na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka obrátila dopisem, ve kterém ho vyzývá, aby od této změny upustil. Novelizace vyhlášky o pracovnělékařských službách, která s novinkami přichází, je nyní v zítra končícím připomínkovém řízení.

Celý článek na internetu
Pracovní lékaři protestují proti ministerské vyhlášce, která ruší pracovnělékařské prohlídky v druhé rizikové kategorii

01.08.2022 Novinky V polovině srpna začne kampaň na podporu očkování druhou posilovací dávkou

První část kampaně na podporu očkování proti covidu-19 začne 15. srpna. Původně ministerstvo zdravotnictví plánovalo kampaň odstartovat se začátkem srpna, rozhodlo se ale začátek spojit se spuštěním centrálního rezervačního systému pro očkování v polovině měsíce, řekl mluvčí resortu Ondřej Jakob. Podle něj se kampaň zaměří nejen na podporu vakcinace proti covidu, ale i očkování obecně.

Celý článek na internetu
V polovině srpna začne kampaň na podporu očkování druhou posilovací dávkou

26.07.2022 Novinky Do Česka dorazilo 1400 vakcín proti opičím neštovicím

Do Česka dnes dorazilo 1400 dávek vakcíny proti opičím neštovicím. Jsou uskladněné ve Fakultní nemocnici Bulovka v Praze. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Filip Řepa. Celkem by ČR měla dostat 2800 dávek, s plošným očkováním se nepočítá. Vakcíny země dostala darem od Evropské komise, která očkovací látku nakoupila ze svého rozpočtu a rozděluje ji mezi členské země EU.

Celý článek na internetu
Do Česka dorazilo 1400 vakcín proti opičím neštovicím

24.07.2022 Novinky WHO vyhlásila nejvyšší stupeň varování kvůli opičím neštovicím

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování, vysoké riziko je podle ní v Evropě, uvedla agentura AFP. Podle agentury DPA tento krok nemá přímé praktické důsledky, protože o případných opatřeních rozhodují jednotlivé země. Nejvyšší stupeň varování v současnosti platí pro covid-19 a dětskou obrnu.

Celý článek na internetu
WHO vyhlásila nejvyšší stupeň varování kvůli opičím neštovicím

21.07.2022 Novinky Lék proti covidu paxlovid bude mít Česko do 14 dnů, potvrdil Válek

Lék paxlovid proti koronaviru bude v Česku do dvou týdnů. V těchto dnech čeští zástupci podepisují smlouvu s firmou Pfizer. Ve čtvrtek to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v pořadu Epicentrum deníku Blesk. Všichni občané budou mít přístup také ke všem antivirotikám pro léčbu covidu-19, která jsou k dispozici, dodal ministr.

Celý článek na internetu
Lék proti covidu paxlovid bude mít Česko do 14 dnů, potvrdil Válek

19.07.2022 Novinky Česko stále nemá nejúčinnější lék na covid, odmítá podmínky Pfizeru. Je to chyba, říkají odborníci

I když čísla pacientů s covidem rostou, podle odborníků není Česko na další vlnu dostatečně připraveno. Chybí mu totiž pořád lék Paxlovid od společnosti Pfizer, který dokáže snížit riziko hospitalizace až o 85 procent a patří k nejúčinnějším medikamentům na variantu omikron.

Celý článek na internetu
Česko stále nemá nejúčinnější lék na covid, odmítá podmínky Pfizeru. Je to chyba, říkají odborníci

17.07.2022 Novinky Darování těl pro vědecké účely není tabu. Registr 2. LF UK eviduje již 600 dárců

Od čistého altruismu, přes zkušenost s těžkou nemocí až po snahu ušetřit. To vše mohou být důvody, proč se lidé rozhodnou věnovat po smrti své tělo vědě. A Ústav anatomie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy po čtyřech letech fungování dárcovského programu již podepsal dárcovskou smlouvu s pořadovým číslem 600, informoval v tiskové zprávě.

Celý článek na internetu
Darování těl pro vědecké účely není tabu. Registr 2. LF UK eviduje již 600 dárců

13.07.2022 Novinky Hlavní zdravotní hrozby pro EU jsou respirační viry, antibiotická rezistence nebo chemický útok, říká unijní agentura

Respirační RNA viry, antimikrobiální rezistence nebo chemický či biologický útok. To jsou hlavní zdravotní hrozby, na něž se musí Evropa podle unijní agentury pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA) začít systematicky připravovat, aby byla schopna v případě potřeby rychle a účinně zareagovat. Evropská komise to oznámila včera v tiskové zprávě.

Celý článek na internetu
Hlavní zdravotní hrozby pro EU jsou respirační viry, antibiotická rezistence nebo chemický útok, říká unijní agentura

11.07.2022 Novinky Covid pozitivních rychle přibývá. Žádné restrikce nechystám, vzkázal ministr Válek

V Česku přibývá lidí nakažených koronavirem. Zatímco ještě před měsícem nedosahovaly denní počty 500, v uplynulých dnech už to byl víc než dvojnásobek. Nejvíc tento pátek. To laboratoře odhalily přes 1800 pozitivních vzorků, což je nejvyšší přírůstek od začátku května. Epidemiologové navíc předpokládají, že křivka bude dál stoupat, a to minimálně 14 dní až tři týdny.

Celý článek na internetu
Covid pozitivních rychle přibývá. Žádné restrikce nechystám, vzkázal ministr Válek

04.07.2022 Novinky Nový NZIS a jeho role v hodnocení kvality

Nový Národní zdravotnický informační systém (NZIS) byl před časem dobudován, nyní se jen zlepšuje. „Ambice je vybudovat celou základnu od sběru diagnostických klinických dat až po autoritativní kmenovou vrstvu, která je základnou elektronizace zdravotnictví. NZIS bude podle schváleného zákona datovou základnou budoucího eHealth v České republice,“ uvedl na konferenci Spojené akreditační komise ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky prof. Ladislav Dušek. Prezentoval tam možnosti, jak NZIS přispívá k monitorování kvality zdravotních služeb.

Celý článek na internetu
Nový NZIS a jeho role v hodnocení kvality

29.06.2022 Novinky Čtyři procenta nestačí. Nemocnice odmítají tvrzení pojišťoven o finančních rezervách a žádají pro rok 2023 výraznější navýšení úhrad

Nemocnice zřizované ministerstvem zdravotnictví nesouhlasí s názorem pojišťoven na růst úhrad v příštím roce. Podle Svazu zdravotních pojišťoven ČR zařízení lůžkové péče dostala v minulých dvou letech přidáno mnohem více, než byly skutečné náklady. Svaz poukazuje na „zisk“ těchto zařízení ve výši téměř 10 miliard korun a brání se dalšímu navyšování úhrad nad úroveň čtyř procent. Nemocnice však tyto přebytky vyčerpaly na výdaje spojené s pandemií covid-19 a s ohledem na vývoj ekonomiky se jim navrhovaný nárůst jeví jako nedostatečný.

Celý článek na internetu
Čtyři procenta nestačí. Nemocnice odmítají tvrzení pojišťoven o finančních rezervách a žádají pro rok 2023 výraznější navýšení úhrad

27.06.2022 Novinky Implantát s korunkou stojí až třicet tisíc korun. Ceny u zubařů rostou

Za stomatologickou péči pacienti zaplatí více. Za poslední půlrok zdražily hlavně protetické výrobky, tedy zubní korunky, můstky nebo snímací náhrady. Od ledna se totiž změnil sazebník pro zubní techniky. Po zhruba třiceti letech zohlednil nové materiály i využívané metody, což se promítlo i do kalkulací cen. Někteří zubaři navíc říkají, že kvůli vysoké inflaci budou muset zdražovat dál.

Celý článek na internetu
Implantát s korunkou stojí až třicet tisíc korun. Ceny u zubařů rostou

23.06.2022 Novinky EMA doporučila rozšíření registrace vakcíny Nuvaxovid i pro dospívající

Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) doporučil rozšířit registraci vakcíny Nuvaxovid proti covid-19 tak, aby nově zahrnovala i možnost použití u dospívajících ve věku od 12 do 17 let. Tato vakcína společnosti Novavax CZ, a.s., je již schválena pro použití u dospělých ve věku 18 a více let.

Celý článek na internetu
EMA doporučila rozšíření registrace vakcíny Nuvaxovid i pro dospívající

22.06.2022 Novinky Po roce odkladů schvaluje dnes vláda národní onkologický plán do roku 2030. Může začít čerpat peníze z plánu obnovy

Česko bude mít svůj Národní onkologický plán do roku 2030. Ten by měl kabinet Petra Fialy (ODS) schválit dnes na svém zasedání. Dokument je jedním z milníků harmonogramu pro čerpání finančních prostředků z Národního plánu obnovy na posílení onkologické prevence a péče v ČR. Pokud by do konce června schválen nebyl, mohl by rezort zdravotnictví přijít o 8,5 miliardy korun (bez DPH), které jsou v plánu na tuto oblast vyčleněny.

Celý článek na internetu
Po roce odkladů schvaluje dnes vláda národní onkologický plán do roku 2030. Může začít čerpat peníze z plánu obnovy

20.06.2022 Novinky Světový týden kontinence 20.- 26.6.

Potíže s vyprazdňováním trápí zhruba 40 % populace, přesto se o tom většina lidí stydí mluvit. Neřešené problémy pak často vedou k izolaci a vyloučení pacientů z práce i společenského života. Světový týden kontinence chce bořit tabu, ukázat lidem, že není důvod se stydět a připomenout, že existuje účinné řešení, které je vrátí zpět k běžným činnostem. S kontinencí dnes lidem pomáhají i nejmodernější technologie, například sakrální neuromodulace. Zavedení neurostimulátoru umožňuje obnovit ovládání vyprazdňování a problém řešit dlouhodobě, účinně a bez nutnosti užívání léků. Léčba má 95% účinnost a je plně hrazená z veřejného zdravotního pojištění, mnoho lidí ale není informováno.

Celý článek na internetu
Světový týden kontinence 20.- 26.6.

13.06.2022 Novinky Kouření zkracuje život a ničí životní prostředí

Důkazů o negativních dopadech kouření na lidské zdraví i na životní prostředí přibývá. Nová data ukazující devastující vliv tabákového průmyslu na životní prostředí stejně jako výsledky nového výzkumu vědců z NUDZ byla publikována k letošnímu Světovému dni bez tabáku, který každoročně připadá na poslední květnový den.

Celý článek na internetu
Kouření zkracuje život a ničí životní prostředí

08.06.2022 Novinky Světový den boje proti nádorům mozku - 8. 6.

Světový den boje proti nádorům mozku se slaví od roku 2000 jako pocta všem pacientům a jejich rodinám a s cílem šíření povědomí o této nemoci. Zhoubný novotvar mozku označuje nádorové onemocnění, které představuje závažný problém pro pacienta i jeho okolí. Proces léčby je velmi náročný a často vyžaduje i odbornou psychologickou podporu. Daná terapie pak záleží na mnoha faktorech, běžně se však přistupuje k operaci, ozařování, chemoterapii nebo symptomatické léčbě.

Celý článek na internetu
Světový den boje proti nádorům mozku - 8. 6.

06.06.2022 Novinky Paxlovid v Česku ještě nebude. Ministerstvo se na dodávkách léku proti covidu-19 nedohodlo s Pfizerem

Ministerstvo zdravotnictví odmítá navrhovanou smlouvu na dodání léku paxlovid na covid-19. Antivirotikum tak pro české pacienty zatím k dispozici nebude. Zjistil to Český rozhlas. Šéf resortu Vlastimil Válek z TOP 09 řekl, že se mu nelíbily podmínky výrobce. Společnost Pfizer to odmítla komentovat. Válek také argumentuje tím, že má Česko k dispozici dost jiných antivirových léčivých přípravků.

Celý článek na internetu
Paxlovid v Česku ještě nebude. Ministerstvo se na dodávkách léku proti covidu-19 nedohodlo s Pfizerem

02.06.2022 Novinky Jaká zdravotní péče je hrazená v zahraničí

Na co mám v Evropě nárok s českou kartičkou pojištěnce? Opravdu je veškerá péče zdarma? A co když mne s úrazem odvezou do soukromé nemocnice? Jak je to s pojištěním mimo EU? Na tyto i další otázky je dobré znát před cestou odpověď, aby pak na dovolené nic nepřekvapilo.

Celý článek na internetu
Jaká zdravotní péče je hrazená v zahraničí

30.05.2022 Novinky Do ČR přišlo z Ukrajiny 211 HIV pozitivních, 203 už se léčilo

Do České republiky přišlo z Ukrajiny od začátku války 211 HIV pozitivních osob, 155 žen a 56 mužů, jejich průměrný věk je 41 let. Z nich 203 už mělo nákazu diagnostikovanou a léčilo se v zemi původu, v čemž chtěli i v Česku pokračovat, proto vyhledali odborná centra. Ve zprávě o výskytu HIV a AIDS v dubnu letošního roku to uvedla Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Celý článek na internetu
Do ČR přišlo z Ukrajiny 211 HIV pozitivních, 203 už se léčilo

26.05.2022 Novinky Projekt Antibiotickarezistence.cz výrazně přispěl ke zvýšení znalostí Čechů o užívání antibiotik

„Projekt Prevence antibiotické rezistence se zaměřuje na prevenci nesprávného nebo zbytečného užívání antibiotik v české populaci. Snaha zachovat účinnost antibiotik vyžaduje komplexní přístup k problematice, respektující princip One health – jedno zdraví, který zastřešuje Národní antibiotický program. A to jak propojováním aktivit v rámci rezortu zdravotnictví, cílených na veřejnost i na odborníky, tak úzkou spoluprací s dalšími resorty, zejména s veterinární medicínou. Pouze společné zavádění preventivních opatření a kontrola infekcí nám umožní omezit šíření rezistentních mikrobů ve zdravotnických zařízeních i v běžné populaci,“ přibližuje význam celé problematiky ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.

Celý článek na internetu
Projekt Antibiotickarezistence.cz výrazně přispěl ke zvýšení znalostí Čechů o užívání antibiotik

25.05.2022 Novinky Seznam cen a úhrad ZP hrazených na poukaz k 1. 6. 2022

Státní ústav pro kontrolu léčiv v souladu s § 39t odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění v platném znění (dále jen "ZoVZP") zveřejňuje Seznam cen a úhrad zdravotnických prostředků (dále jen "Seznam ZP"). Seznam ZP je vydáván vždy k 24. dni kalendářního měsíce a je platný pro následující kalendářní měsíc. Seznam ZP obsahuje úplný výčet zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění, včetně jejich maximálních cen a výše a podmínek úhrady.

Celý článek na internetu
Seznam cen a úhrad ZP hrazených na poukaz k 1. 6. 2022

23.05.2022 Novinky Valorizaci ano, s výší plateb státu ale opozice nesouhlasí

Sněmovní výbor pro zdravotnictví začal projednávat koaliční návrh novely zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění. Tento návrh kvůli úsporám ve státním rozpočtu snižuje platbu za státní pojištěnce v letošním roce ze schválených 1967 korun měsíčně na loňských 1767 korun měsíčně. Zároveň se má součástí novely stát koaliční poslanecký pozměňovací návrh, který zavádí automatickou valorizaci plateb. Podle něj by se platby automaticky zvyšovaly o součet míry inflace a poloviny růstu reálných mezd, jak sdělili ministři financí Zbyněk Stanjura (ODS) a zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Příští rok by tak měla měsíční platba za státního pojištěnce činit 1878 korun.

Celý článek na internetu
Valorizaci ano, s výší plateb státu ale opozice nesouhlasí

18.05.2022 Novinky Ceny léků jdou nahoru, zejména těch bez předpisu. Možné jsou i jejich častější výpadky

Inflace a zvyšující se náklady výrobců, distributorů i lékáren se promítnou do cen léků, potvrzují lékárníci. Vzhledem k tomu, že léky, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis, podléhají cenové regulaci, projeví se zdražování zejména na cenách léků volně prodejných. Nárůst jejich cen může být vyšší, než je inflace, upozorňuje Česká lékárnická komora.

Celý článek na internetu
Ceny léků jdou nahoru, zejména těch bez předpisu. Možné jsou i jejich častější výpadky

17.05.2022 Novinky Je jen jeden správný způsob, jak se zbavit nepoužitelných léků – odnést je do lékárny

Mnoho lidí má v domácí lékárničce prošlé léky, ale ne každý ví, jak se jich zbavit. V textu je vše, co potřebujete vědět.

Celý článek na internetu
Je jen jeden správný způsob, jak se zbavit nepoužitelných léků – odnést je do lékárny

13.05.2022 Novinky MELATONIN 3 mg NEW výrobce NUTRICIUS

SÚKL informuje o výskytu nelegálního léčivého přípravku MELATONIN 3 mg NEW výrobce NUTRICIUS s.r.o. se sídlem Dopravní 500/9, Uhříněves, 104 00 Praha 10, IČO: 242 09 911. Tento výrobek tak nesplňuje požadavky na bezpečnost výrobků a jako takový nemůže být nadále ponechán na trhu a je nutné ho bezodkladně vrátit dodavateli.

Celý článek na internetu
MELATONIN 3 mg NEW výrobce NUTRICIUS