Medindex pro lékaře ZpravodajstvíNovinky

20.01.2022 Novinky Očkování proti covidu chrání děti před multisystémovým zánětem

Multisystémový zánět je život ohrožující onemocnění, které se u dětí rozvíjí i několik týdnů po prodělaném covidu, a to nezávisle na jeho tíži. Covid tedy může proběhnout bez příznaků a multisystémový zánět se může rozvinout. Většina případů vyžaduje hospitalizaci. Dle studie se ukazuje, že očkování sníží riziko vzniku tohoto závažného stavu u dětí.

Celý článek na internetu
Očkování proti covidu chrání děti před multisystémovým zánětem

19.01.2022 Novinky Dejte třetí dávku i dětem nad 13 let, radí odborníci vládě

Česká vakcinologická společnost doporučila přeočkování proti covidu i dětem od 13 let. Právu to napsal předseda společnosti Roman Chlíbek. Momentálně je posilující dávka podávána jen dospělým od 18 let. Stanovisko má ministerstvo zdravotnictví od minulého týdne a rozhodnutí zatím nevydalo.

Celý článek na internetu
Dejte třetí dávku i dětem nad 13 let, radí odborníci vládě

17.01.2022 Novinky Hygienici budou přednostně trasovat mladší 18 let a seniory, Svrčinová upravila podmínky

S přibývajícím počtem pozitivních případů nemohou "hygieny" stíhat trasovat všechny osoby s pozitivním testem. Zaměří se na osoby mladší 18 let a na ty starší 65 let.

Celý článek na internetu
Hygienici budou přednostně trasovat mladší 18 let a seniory, Svrčinová upravila podmínky

13.01.2022 Novinky Počet reinfekcí kvůli omikronu prudce stoupá. ÚZIS je začne zvýrazňovat

Mezi novými případy covidu se neobjevují reinfece. To by se nyní mohlo změnit.

Celý článek na internetu
Počet reinfekcí kvůli omikronu prudce stoupá. ÚZIS je začne zvýrazňovat

12.01.2022 Novinky Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo úplný seznam členů Národního institutu pro zvládání pandemie

Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejnilo na svých webových stránkách úplný seznam členů Národního institutu pro zvládání pandemie (NIZP), který vede epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP Roman Chlíbek. Vedle epidemiologů, hygieniků a lékařů jsou mezi nimi i zástupci několika univerzit nebo Akademie věd.

Celý článek na internetu
Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo úplný seznam členů Národního institutu pro zvládání pandemie

11.01.2022 Novinky Pět PCR testů zdarma místo dvou. Ministerstvo chystá od příštího týdne změnu u testování

Ministerstvo zdravotnictví plánuje příští týden upravit pravidla pro testování obyvatel v Česku. Nově budou mít očkovaní lidé zdarma pět PCR testů měsíčně. Dosud mohli využít pouze dva. Pro server iROZHLAS.cz to v úterý uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Celý článek na internetu
Pět PCR testů zdarma místo dvou. Ministerstvo chystá od příštího týdne změnu u testování

06.01.2022 Novinky Válek očekává příští týden podpis smlouvy s Pfizerem ohledně léku na covid

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že příští týden podepíše smlouvu s firmou Pfizer na nákup léku na covid-19. Nabídka je na 100.000 dávek za dvě miliardy korun, řekl dnes novinářům. Prověří také počty a dobu použitelnosti monoklonálních protilátek, zvažuje se jejich darování potřebným zemím. Pokud se je nepodaří využít, stát je od nemocnic odkoupí a odepíše.

Celý článek na internetu
Válek očekává příští týden podpis smlouvy s Pfizerem ohledně léku na covid

04.01.2022 Novinky Při pozitivitě pět dní karantény. Vláda chce testovat všechny zaměstnance Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/firmy-testovani-zamestnanci-covid-20220104.html

Vládní návrh počítá s testováních všech zaměstnanců ve firmách po dobu 14 dnů. Po uplynutí lhůty by se povinné testování mělo týkat již jen neočkovaných pracovníků. Před jednáním tripartity to uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/firmy-testovani-zamestnanci-covid-20220104.html

Celý článek na internetu
Při pozitivitě pět dní karantény. Vláda chce testovat všechny zaměstnance Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/firmy-testovani-zamestnanci-covid-20220104.html

03.01.2022 Novinky Opatření přehledně: Testování ve školách dvakrát týdně, posilovací dávka pro všechny

Od pondělí 3. ledna začalo plošné testování ve školách, nově se bude konat dvakrát týdně. Od úterý 4. ledna se na posilující dávku očkování mohou hlásit všichni lidé starší 18 let, kteří mají minimálně pět měsíců od dokončeného očkování. Od února se pak zkrátí platnost covidového certifikátu na devět měsíců. Aktuálně.cz přináší přehled nových opatření i těch, která nadále zůstávají v platnosti.

Celý článek na internetu
Opatření přehledně: Testování ve školách dvakrát týdně, posilovací dávka pro všechny

29.12.2021 Novinky Zneužívání léků na předpis roste

V Česku narůstá fenomén zneužívání léků. Podle nejnovějších dat Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti se problém nadužívání medikamentů týká 1,35 milionu osob, z toho je 900 tisíc žen. S problémem souvisí i růst nelegální nabídky těchto preparátů, které jsou pouze na předpis lékaře. Situaci ještě více zhoršila pandemie.

Celý článek na internetu
Zneužívání léků na předpis roste

22.12.2021 Novinky Na posilující dávku už po třech měsících a omezit kontakty, zní z Institutu Roberta Kocha

Varianta omikron mění dosavadní schéma očkování proti koronaviru. Německá Stálá očkovací komise (STIKO) při Institutu Roberta Kocha (RKI) vydala doporučení, podle něhož by se lidé starší 18 let měli na přeočkování dostavit už po třech měsících od podání druhé dávky vakcíny proti koronaviru. Doporučení je vydané s okamžitou platností. Institut Roberta Kocha také vyzval k maximálnímu omezení osobních kontaktů.

Celý článek na internetu
Na posilující dávku už po třech měsících a omezit kontakty, zní z Institutu Roberta Kocha

20.12.2021 Novinky Novelu očkovací vyhlášky chce Válek předložit do poloviny února

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) předloží do poloviny února vládě novelu očkovací vyhlášky, která již nebude zahrnovat povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let. Řekl to včera v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Přesné znění podle něj bude záležet i na datech o variantě viru omikron. Nová vláda také plánuje posílit PCR testování.

Celý článek na internetu
Novelu očkovací vyhlášky chce Válek předložit do poloviny února

16.12.2021 Novinky Vojtěch chce prodloužit pandemický zákon a rozšířit mimořádná opatření

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje prodloužit pandemický zákon do konce srpna 2023, tedy o rok a půl. Chce také rozšířit mimořádná opatření, která mohou být přijímána. Vyplývá to z návrhu novely, kterou ministerstvo poslalo do připomínkového řízení. Ministr Adam Vojtěch by také prodloužil nouzový stav až do konce roku, nyní platí do 26. prosince.

Celý článek na internetu
Vojtěch chce prodloužit pandemický zákon a rozšířit mimořádná opatření

14.12.2021 Novinky V zimě častěji hrozí infarkt, varují kardiologové

V chladných zimních měsících, především v prosinci a lednu, zaznamenávají lékaři více případů infarktů a mrtvic. Lidé, kteří mají kardiovaskulární choroby, by se neměli náhle vystavovat mrazivému počasí a měli by se také vyvarovat velké fyzické zátěže. Uvedl to předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.

Celý článek na internetu
V zimě častěji hrozí infarkt, varují kardiologové

13.12.2021 Novinky Očkovat proti covidu by mohli i zubaři, navrhuje Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí vládě navrhne změnu zákona tak, aby mohli proti koronaviru očkovat i zubaři nebo lékárníci. Schválit ji musí Sněmovna.

Celý článek na internetu
Očkovat proti covidu by mohli i zubaři, navrhuje Vojtěch

09.12.2021 Novinky Po pěti měsících se budou moct očkovat třetí dávkou i lidé nad 50 let

Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci covid-19. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Andrej Babiš (ANO)

Celý článek na internetu
Po pěti měsících se budou moct očkovat třetí dávkou i lidé nad 50 let

08.12.2021 Novinky Informace o povolení používání neregistrovaného léčivého přípravku LAGEVRIO

Státní ústav pro kontrolu léčiv informuje o povolení distribuce, výdeje a používání neregistrovaného humánního léčivého přípravku LAGEVRIO s obsahem léčivé látky molnupiravirum, 200 mg tvrdé tobolky. Na úřední desce Ministerstva zdravotnictví byla zveřejněna informace o povolení distribuce, výdeje a používání neregistrovaného humánního léčivého přípravku LAGEVRIO s obsahem léčivé látky molnupiravirum, 200 mg tvrdé tobolky a to k léčbě onemocnění covid-19.

Celý článek na internetu
Informace o povolení používání neregistrovaného léčivého přípravku LAGEVRIO

07.12.2021 Novinky Lidé s Janssenem mohou už po dvou měsících na posilující dávku. Z Hlavního nádraží se stáhne

Ukazuje se, že očkování jednodávkovým Janssenem je účinné, ale jeho účinnost vyprchává rychleji než u dvoudávkových vakcín. Proto je přeočkování doporučeno již za dva měsíce od podané dávky.

Celý článek na internetu
Lidé s Janssenem mohou už po dvou měsících na posilující dávku. Z Hlavního nádraží se stáhne

07.12.2021 Novinky Nemocnice se budou plnit ještě nejméně týden, očekávají statistici. Přibývá těch, které potřebují pomoc vojáků

Nejméně týden ještě bude přibývat obsazených nemocničních lůžek, předpokládá Ústav zdravotnických informací a statistiky. V pondělí laboratoře odhalily 15 541 nakažených. Lidí, u nichž se nově prokázala nákaza, sice ve srovnání s předchozím týdnem ubývá, ale v nemocnicích se to projeví až s odstupem. Momentálně je tam 6520 covidových pacientů, z toho 1009 ve vážném stavu. Přibývá i nemocnic, které se neobejdou bez pomoci vojáků. Nově pomáhají v Sokolově, Olomouci a na pražské Bulovce.

Celý článek na internetu
Nemocnice se budou plnit ještě nejméně týden, očekávají statistici. Přibývá těch, které potřebují pomoc vojáků

02.12.2021 Novinky Je nutné zvýšit příjmy, bez připojištění se systém neobejde, říkají politici i odborníci

Současný stav financování českého zdravotnictví je neudržitelný. Je proto nejvyšší čas začít se bavit o tom, jak do systému dostat více peněz. V současné době se hovoří o nastavení automatické valorizace plateb za státní pojištěnce a nezbytná je i nějaká forma připojištění, shodli se účastníci panelové diskuse na odborné konferenci Efektivní nemocnice. Nadcházející vláda se tím bude zabývat, slibuje za nastupující pětikoalici senátor za ODS Roman Kraus.

Celý článek na internetu
Je nutné zvýšit příjmy, bez připojištění se systém neobejde, říkají politici i odborníci

30.11.2021 Novinky Tak vypadá boj o lidské životy v první linii. Fotoreportáž z jednotky intenzivní péče

Ačkoli je s námi SARS-CoV-2 od roku 2019. Podlehlo mu přes 30.000 lidí a mnoho bojovalo a bojuje v nemocnicích, mnoho lidí na viru nevěří a nevěří, že se dostávají lidé s infekcí COVID-19 do nemocnic a že by mohli být v těžkém stavu. Zdravotníci jsou v této době extrémně zatížení a unavení. O tom, jak to vypadá v nemocnicích pojednává článek / fororeportáž v odkaze.

Celý článek na internetu
Tak vypadá boj o lidské životy v první linii. Fotoreportáž z jednotky intenzivní péče

29.11.2021 Novinky Zeman podpořil povinné očkování

Prezident Miloš Zeman podpořil při jednání zemí Visegrádské skupiny (V4) povinné očkování proti covidu. Zeman je momentálně v izolaci, protože je koronavirem nakažen. Povinné očkování pro vybrané skupiny připravuje vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO), týkat by se mělo například zdravotníků či lidí starších šedesáti let.

Celý článek na internetu
Zeman podpořil povinné očkování

26.11.2021 Novinky Jaká opatření budou platit od pátečních 18 hodin

Vzhledem ke špatnému vývoji epidemie a zahlcování nemocnic přistoupila vláda ke zpřísnění opatření. Jaká budou platit se dočtete v článku.

Celý článek na internetu
Jaká opatření budou platit od pátečních 18 hodin

23.11.2021 Novinky Povinné očkování Čechů nad 60? Rada pro zdravotní rizika souhlasí, uvedl Babiš

Vládní rada pro zdravotní rizika podpořila návrh, aby se povinně očkovali proti covidu-19 lidé ve věku nad 60 let. Před odletem na jednání s premiéry zemí Visegrádské skupiny do Budapešti to novinářům řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Jde o koronavirem nejvíce ohroženou věkovou kategorii, uvedl. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo z lidí starších 60 let zatím víc než 80 procent.

Celý článek na internetu
Povinné očkování Čechů nad 60? Rada pro zdravotní rizika souhlasí, uvedl Babiš

22.11.2021 Novinky Děkani nesouhlasí s možnou pracovní povinností mediků. Chtějí, aby pomoc zůstala dobrovolná

Vzhledem k horšící se covidové situaci a plnění nemocnic dochází hlavně personál. Péče o covidové pacienty vyžaduje více personálních sil, navíc je personál z předchozích vln již vyčerpaný. Hlavní hygienička Svrčinová se do médií vyjádřila tak, že by bylo vhodné zavést nouzový stav a nařídit medikům pracovní povinnost v nemocnicích. Proti tomu se ohradili děkani lékařských fakult.

Celý článek na internetu
Děkani nesouhlasí s možnou pracovní povinností mediků. Chtějí, aby pomoc zůstala dobrovolná

17.11.2021 Novinky Ministerstvo potvrdilo bavorský model bez využití testů. ‚Týká se to až 2,8 milionu lidí,‘ řekla Svrčinová

Vzhledem k tomu, že narůstají počty SARS-CoV-2 pozitivních, lidí v nemocnicích i úmrtí, omezuje se lékařská péče, přistoupil ministr zdravotnictví Adam Vojtech ke zpřísnění a inspiroval se bavorským modelem.

Celý článek na internetu
Ministerstvo potvrdilo bavorský model bez využití testů. ‚Týká se to až 2,8 milionu lidí,‘ řekla Svrčinová

15.11.2021 Novinky Nová opatření: neočkovaní pracovníci v nemocnicích musí na test, studenti začnou nosit respirátory

Od pondělí platí nová vládní opatření v boji proti koronaviru. Pracovníci v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali v posledním půlroce covid, se musí povinně testovat. Studenti vysokých a vyšších odborných škol musí nosit respirátory i při výuce v učebnách, kde se schází aspoň 50 studentů. A v základních či středních školách ve 23 okresech v Česku se uskuteční další kolo testování na covid-19.

Celý článek na internetu
Nová opatření: neočkovaní pracovníci v nemocnicích musí na test, studenti začnou nosit respirátory

11.11.2021 Novinky Jihlavská nemocnice řeší podvody při očkování. Lidé si vezmou certifikát, před podáním vakcíny odejdou

Jihlavská nemocnice posílila dozor v očkovacím centru. Hlídá hlavně, jestli lidé, kteří získají certifikát, opravdu dostanou také vakcínu proti covidu. Nemocnice během listopadu zaznamenala 12 případů, kdy lidé odešli jenom s potvrzením, aniž by se nechali očkovat.

Celý článek na internetu
Jihlavská nemocnice řeší podvody při očkování. Lidé si vezmou certifikát, před podáním vakcíny odejdou

09.11.2021 Novinky Testování ve školách odhalilo nakažené. Některé třídy jsou v karanténě

Dnešní testování neočkovaných žáků na covid-19 v 31 okresech objevilo nakažené, některé třídy jsou v karanténě. Vyplývá to z informací ČTK od škol a jejich zřizovatelů. Testování se dnes týkalo přibližně 765 tisíc dětí, tedy přibližně poloviny žáků základních a středních škol v Česku.

Celý článek na internetu
Testování ve školách odhalilo nakažené. Některé třídy jsou v karanténě

08.11.2021 Novinky Hygienici v Praze zkontrolovali 455 lidí. U dvou restaurací našli pochybení, rozdali i blokové pokuty

V Praze hygienici zkontrolovali při celostátních kontrolách ve čtvrtek a v sobotu 15 restaurací, tři kina a tři divadla, u dvou restaurací pro pochybení zahájili správní řízení. Prověřili také 455 osob, jestli mají potřebné potvrzení bezinfekčnosti proti covidu-19. Z nich šesti policie uložila pokutu za celkem 3000 korun, jedenáct dostalo napomenutí za nenošení ochrany dýchacích cest.

Celý článek na internetu
Hygienici v Praze zkontrolovali 455 lidí. U dvou restaurací našli pochybení, rozdali i blokové pokuty