Medindex pro lékaře ZpravodajstvíNovinky

22.09.2020 Novinky Vyléčené z covidu je třeba dál sledovat, některé potíže mohou přetrvat, uvádí lékaři

Podle přednosty Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové Vladimíra Koblížka mělo ještě tři měsíce po prodělané infekci respirační potíže 49 procent z vyšetřených 79 nemocných. Jejich průměrný věk je 45 let, a většina (65 lidí) se léčila doma bez nutnosti hospitalizace.

Celý článek na internetu
Vyléčené z covidu je třeba dál sledovat, některé potíže mohou přetrvat, uvádí lékaři

21.09.2020 Novinky Ministr zdravotnictví Vojtěch oznámil rezignaci

„Po důkladném zvážení aktuální situace jsem se rozhodl, že odstoupím z funkce ministra zdravotnictví,“ prohlásil Adam Vojtěch (za ANO). Rezignaci dle svých slov už předal premiéru Andreji Babišovi (ANO). Chce tak dát nový prostor pro řešení koronavirové krize. Mandát poslance si dle svých slov ponechá a bude se dále věnovat oblasti zdravotnictví.

Celý článek
Ministr zdravotnictví Vojtěch oznámil rezignaci

17.09.2020 Novinky Přehledně: Kde musí Češi nasadit roušky a jaké platí výjimky?

Pravidla pro nošení roušek se znovu mění. K nařízením platným od začátku září se od pátku přidají nová omezení, v rámci škol bude roušky nově povinné nosit i ve třídách, a to s výjimkou žáků prvního stupně. Aktuálně.cz přináší přehled zákazů a opatření spojených s povinností nosit roušku.

Celý článek na internetu
Přehledně: Kde musí Češi nasadit roušky a jaké platí výjimky?

16.09.2020 Novinky Informace o pozitivním testu začnou docházet elektronicky, oznámil Vojtěch

Laboratoře budou od čtvrtka zasílat informaci o pozitivním testu na covid-19 mailem či sms. Dosud informovaly jen o negativním, uvedl ve středu ministr Adam Vojtěch.

Celý článek na internetu
Informace o pozitivním testu začnou docházet elektronicky, oznámil Vojtěch

13.09.2020 Novinky Vědci našli možného viníka těžkých případů covidu

Při boji s covidem-19 by mohlo být důležité se soustředit na protein ORF8, který pomáhá koronaviru SARS-CoV-2 proniknout do buňky hostitele tím, že vyřazuje imunitní systém. Uvedli to vědci ze Singapuru v článku otištěném v časopisu Lancet. Objevili i mutaci viru, která nevyvolává tak vážný průběh nemoci. U této mutace chybí v genomu koronaviru 382 nukleotidů na začátku sekvence pro ORF8 a označuje se proto ∆382.

Celý článek na internetu
Vědci našli možného viníka těžkých případů covidu

11.09.2020 Novinky Odběrová místa čelí náporu lidí, kteří chtějí test na covid. Bulovka bude brát jen registrované

Zájem o vyšetření na koronavirus v posledních dnech roste. Na některých odběrových místech, hlavně v Praze, se tvoří i několikahodinové fronty. Zčásti jsou v nich lidé, kteří chtějí mít jistotu, že nejsou nakažení, a testy si sami platí. Praktičtí lékaři posílají pouze pacienty, kteří mají příznaky. Na pražské Bulovce budou moci k odběrům přijít jen lidé, kteří se objednají v on-line rezervačním systému.

Celý článek na internetu
Odběrová místa čelí náporu lidí, kteří chtějí test na covid. Bulovka bude brát jen registrované

09.09.2020 Novinky Mimořádné opatření – nošení ochranných prostředků dýchacích cest, s výjimkami, s účinností od 10. 9. 2020 do odvolání

Ministerstvo zdravotnictví dnes vydalo pokyny, kterými se musíme od 10-9. 2020 řídit. Jedná se hlavně o nová pravidla nošení roušek.

Celý článek na internetu
Mimořádné opatření – nošení ochranných prostředků dýchacích cest, s výjimkami, s účinností od 10. 9. 2020 do odvolání

07.09.2020 Novinky Očkování proti covidu dostanou nejdřív ohrožení, zaplatí ho stát, navrhují experti

Očkování proti covidu-19 by měli dostat nejdřív senioři, lidé s chronickými onemocněními, zdravotníci z nemocnic, záchranáři a klienti i personál sociálních služeb. Ve druhé etapě by následovali členové vlády, krizových štábů či integrovaného záchranného systému. Stát jim vakcínu uhradí. Ostatní zájemci by přišli na řadu později, očkování by si platili. Vyplývá to z návrhu očkovací strategie.

Celý článek na internetu
Očkování proti covidu dostanou nejdřív ohrožení, zaplatí ho stát, navrhují experti

03.09.2020 Novinky Informace o výskytu covid-19 na Ministerstvu zdravotnictví

Z dosavadních poznatků orgánu ochrany veřejného zdraví plynou následující průběžné, dílčí informace. Prozatím je vyhodnoceno 157 takzvaně epidemiologicky závažných kontaktů, kterým jsou postupně nařizována karanténní opatření včetně indikací k absolvování testů metodou RT-PCR k potvrzení či vyloučení nákazy. Z uváděného prozatímního celkového počtu jde o 125 osob z prostředí šetřeného pracoviště, 23 lidí z oblasti hromadných sdělovacích prostředků, 7 dalších pracovních kontaktů a 2 kontakty z osobního soukromého prostředí.

Celý článek na internetu
Informace o výskytu covid-19 na Ministerstvu zdravotnictví

02.09.2020 Novinky Rekordní počet nakažených: Epidemiolog Roman Prymula prozradil, co Česko čeká v dalších týdnech

V Česku za úterý laboratoře podruhé prokázaly více než 500 pozitivních případů nákazy novým koronavirem způsobující onemocnění COVID-19. Z určitého pohledu jde o alarmující situaci. Vládní zmocněnec a epidemiolog Roman Prymula prozradil, co Česko čeká v dalších týdnech. "V následujících dnech a týdnech bude narůstat počet osob s pozitivními testy, určitě bude docházet k pozitivním případům ve školách a my se budeme muset srovnat s tím, jakým způsobem v jednotlivých školách budeme provádět jednotlivá karanténní opatření," upřesnil vládní zmocněnec pro vědu a výzkum.

Celý článek na internetu
Rekordní počet nakažených: Epidemiolog Roman Prymula prozradil, co Česko čeká v dalších týdnech

01.09.2020 Novinky Vojtěch představil eRoušku 2.0 a hájil "kradené" grafy z Ameriky. Jen inspirace, říká

Česko má hotovou druhou verzi aplikace eRouška, která má dát lidem vědět, že se potkali s nakaženým nemocí covid-19. Ke stažení bude do dvou týdnů. Nová verze se zavděčí těm, kdo mají obavu o soukromí, nebude už sledovat osobní data. Ministr Adam Vojtěch současně přiznal, že resort využil tři měsíce stará americká data k tvorbě grafiky, kterou vydával za svou. "Jen jsme se inspirovali," brání ho.

Celý článek na internetu
Vojtěch představil eRoušku 2.0 a hájil

30.08.2020 Novinky Více testů, více nemocných? Nakažení neodpovídají počtu testů, přiznává ministerstvo zdravotnictví

Nakažených koronavirem výrazně přibývá, protože hodně testujeme. Máme to pod kontrolou. Tím se poslední dny a týdny zaklíná ministerstvo zdravotnictví. Když se ale člověk na jeho data podívá blíže, zjistí, že mezi počtem testů a nakažených není absolutně žádná spojitost. Že takhle nelze přírůstky vykládat, přiznává nakonec i samotné ministerstvo.

Celý článek na internetu
Více testů, více nemocných? Nakažení neodpovídají počtu testů, přiznává ministerstvo zdravotnictví

27.08.2020 Novinky Británie vyřazuje Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí

Velká Británie vyřazuje Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí s účinností od soboty 5:00 hodin našeho času. Češi se tak při vstupu do země musí prokázat negativním testem na koronavirus. Bez toho budou muset do 14denní karantény. Uvedlo to ve čtvrtek britské ministerstvo dopravy.

Celý článek na internetu
Británie vyřazuje Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí

25.08.2020 Novinky Česko se chystá výrábět vakcínu proti covidu. Lidem nebezpečí nehrozí, ujišťuje Babiš

Výroba klíčové složky vakcíny proti nemoci covid-19 je pro obyvatele Bohumili u Kostelce nad Černými lesy nedaleko Prahy, kde se nachází výrobní závod Praha Vaccines, bezpečná, nepracuje se totiž s živým virem. V říjnu by se měla začít vakcína vyrábět v testovacím provozu. Nejpozději v lednu chce společnost Novavax, která závod vlastní, vyrábět vakcínu i s certifikátem Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), řekli dnes novinářům zástupci vlády a výrobce. Testovat novou vakcínu budou i čeští občané.

Celý článek na internetu
Česko se chystá výrábět vakcínu proti covidu. Lidem nebezpečí nehrozí, ujišťuje Babiš

23.08.2020 Novinky Prymula: Ministerstvo by mělo zavést opatření pro Čechy vracející se z Chorvatska

Ministerstvo zdravotnictví by podle epidemiologa a vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly mělo učinit přísnější opatření pro Čechy vracející se z Chorvatska, jelikož je tamější epidemiologická situace horší než v Česku. Řekl to v České televizi. V ČR v pátek přibylo 506 nakažených, dosud nejvíc za jeden den. Pro Čechy vracející se z Chorvatska vláda zatím pouze vydala doporučení. Mají sledovat svůj zdravotní stav nebo se vyhýbat hromadným akcím. Podle Romana Prymuly by však mělo brzy ministerstvo zdravotnictví učinit přísnější opatření pro tyto vracející se turisty.

Celý článek na internetu
Prymula: Ministerstvo by mělo zavést opatření pro Čechy vracející se z Chorvatska

20.08.2020 Novinky Nanoroušky jsou jen marketing, tvrdí obchodní inspekce. Pod mikroskopem jsou vlákna vidět, oponují výrobci

Nanoroušky mají podle svých výrobců chránit před nákazou lépe než běžné jednorázové ústenky. Také proto jsou produkty s nanovlákny řádově dražší. Česká obchodní inspekce ale tvrdí, že označení „nano“ je pouze marketingovým nástrojem pro zvýšení prodejů. Úřad upozorňuje, že zákonná definice takového výrobku neexistuje. Firmy, které nanovlákenné pomůcky vyrábějí, ale poukazují na to, že přítomnost vláken je možné zjistit pod speciálním mikroskopem.

Celý článek na internetu
Nanoroušky jsou jen marketing, tvrdí obchodní inspekce. Pod mikroskopem jsou vlákna vidět, oponují výrobci

18.08.2020 Novinky Roušky jsou účinnější, než se myslelo. A to i ve veřejné dopravě

Hodně lidí na malém prostoru řadí hromadnou dopravu z hlediska šíření respiračních nemocí mezi riziková místa. Různé výzkumy potvrdily, že používání roušek v ní má svůj význam.

Celý článek na internetu
Roušky jsou účinnější, než se myslelo. A to i ve veřejné dopravě

17.08.2020 Novinky Přehledně: Toto jsou nová pravidla pro nošení roušek

Zakrýt si ústa a nos bude povinné ve veřejné dopravě včetně meziměstských spojů, v obchodech, úřadech, na poštách a vnitřních hromadných akcích. Opatření nebude platit pro kanceláře či provozovny se zaměstnanci nebo pro restaurace.

Celý článek na internetu
Přehledně: Toto jsou nová pravidla pro nošení roušek

16.08.2020 Novinky Letos se registrovalo rekordně málo dárců kostní dřeně. Zářijové nábory budou historicky největší

Kvůli pandemii koronaviru nemocnicím chybí nejen zásoby krve, ale také dárci kostní dřeně. Do Českého registru dárců krvetvorných buněk se jich od ledna přihlásilo nejmíň za posledních pět let –⁠ a to jen 860. V roce 2019 jich přitom za stejné období přišlo o polovinu víc, předloni skoro třikrát tolik. Druhá tuzemská databáze, Český národní registr dárců dřeně, zaznamenala během pandemie pokles zájemců téměř na nulu. Obě centra proto chystají náborové akce na Světový den dárců kostní dřeně. Ten letos bude 19. září.

Celý článek na internetu
Letos se registrovalo rekordně málo dárců kostní dřeně. Zářijové nábory budou historicky největší

13.08.2020 Novinky Česko zařadí Španělsko mezi rizikové země. Po návratu test, nebo karanténa

Ministerstvo zdravotnictví zařadí Španělsko s výjimkou Kanárských ostrovů mezi rizikové země. Opatření bude účinné od 24. srpna, vyhlášeno by mělo být v pátek při pravidelné úpravě přehledu rizikových zemí. Pro české turisty by to znamenalo, že po návratu ze Španělska budou muset předložit negativní test na covid-19, nebo jít do dvoutýdenní karantény.

Celý článek na internetu
Česko zařadí Španělsko mezi rizikové země. Po návratu test, nebo karanténa

11.08.2020 Novinky Rážová: Turistům mířícím do Řecka doporučíme odběrová místa, testováni budou prioritně

V každém kraji bude jedno odběrové místo s posílenou testovací kapacitou pro cestovatele do Řecka, většinou při krajské nebo fakultní nemocnici. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové je lidí, kteří mají zaplacené zájezdy od 17. srpna do konce září, asi 32 000. Cestovní kanceláře, které lety do Řecka organizují, mají ministerstvu na e-mail crtexterni@mzcr.cz hlásit počet klientů podle bydliště a času odletu.

Celý článek na internetu
Rážová: Turistům mířícím do Řecka doporučíme odběrová místa, testováni budou prioritně

10.08.2020 Novinky Čeští turisté budou v Řecku potřebovat negativní test na covid-19. EU varovala před druhou vlnou nekoordinovaných opatření

Řecko kvůli nárůstu případů nákazy koronavirem zpřísňuje epidemická opatření, včetně pravidel pro cestování. Turisté z několika evropských zemí, včetně České republiky, budou muset mít pro cesty do Řecka od 17. srpna maximálně tři dny starý test na koronavirus. Opatření se týká také cestujících ze Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámila řecká vláda.

Celý článek na internetu
Čeští turisté budou v Řecku potřebovat negativní test na covid-19. EU varovala před druhou vlnou nekoordinovaných opatření

09.08.2020 Novinky Přípravy na podzim: Nemocnice by měly dělat víc testů na covid-19, neví ale, jak to zvládnout

České nemocnice a soukromé laboratoře jsou schopné denně provést 17 tisíc testů na koronavirus. Počet by se měl navýšit na pětadvacet tisíc – jak to zvládnout, ale zatím není jasné. Plán je součástí přípravy státu na podzim, kdy ministerstvo zdravotnictví očekává nárůst všech respiračních onemocnění, nejen covidu-19.

Celý článek na internetu
Přípravy na podzim: Nemocnice by měly dělat víc testů na covid-19, neví ale, jak to zvládnout

06.08.2020 Novinky Vakcíny proti covidu dostaly svou cenovku. Budou stát do 800 korun

Biotechnologické firmy představují ceny svých vakcín. První „maloobchodní“ cenu ukázala firma Moderna. V objednávce do milionu dávek bude ampule vakcíny během pandemie za 37 dolarů. Pak bude zdražovat.

Celý článek na internetu
Vakcíny proti covidu dostaly svou cenovku. Budou stát do 800 korun

04.08.2020 Novinky Roztroušenou sklerózu provází ve společnosti otazníky. Skoro pětina Čechů nemá o nemoci žádné povědomí

Téměř pětina Čechů nemá o roztroušené skleróze žádné povědomí. Část lidí si navíc autoimunitní nemoc spojuje kvůli jejímu názvu se stářím, tvrdí neuroložka Eva Kubala Havrdová. Vychází přitom z průzkumu agentury STEM/MARK, který se otázkami týkající se roztroušené sklerózy zaobíral. Nemoc stále provází nepochopení i tabu. Někteří nemocní jí před zaměstnavateli tají, ukázal dřívější průzkum.

Celý článek na internetu
Roztroušenou sklerózu provází ve společnosti otazníky. Skoro pětina Čechů nemá o nemoci žádné povědomí

03.08.2020 Novinky Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo mapu stupňů pohotovosti, všechny okresy v ČR jsou nyní bez rizika komunitního přenosu

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo mapu stupňů pohotovosti. Stupně pohotovosti vyplývají z aktuální epidemiologické situace. Okresy ČR jsou aktuálně převážně bílé, tedy se zanedbatelným rizikem, devět z nich je zelených, bez rizika komunitního přenosu. Stupně pohotovosti budou zveřejňovány týdně pro jednotlivé okresy ČR.

Celý článek na internetu
Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo mapu stupňů pohotovosti, všechny okresy v ČR jsou nyní bez rizika komunitního přenosu

02.08.2020 Novinky Vadí mi předpojatost, že stát má zvládnout epidemii a jednotlivec nemusí nic, říká příští náměstek Šedo

V Česku strmě přibývá lidí nakažených nemocí covid-19, v přepočtu na milion obyvatel je nárůst dvakrát až třikrát větší než v okolních zemích. „Čísla o tolik vyšší než v sousedních státech nejsou – nepříjemné je to, že celá Evropa má velmi podobný trend. Nárůst se nikomu nelíbí, ale dobrá zpráva je, že máme málo těžkých průběhů a dramaticky nepřibývá počet hospitalizovaných,“ říká děkan 1. lékařské fakulty Aleksi Šedo.

Celý článek na internetu
Vadí mi předpojatost, že stát má zvládnout epidemii a jednotlivec nemusí nic, říká příští náměstek Šedo

30.07.2020 Novinky Ve většině přírodních koupališť v ČR se lidé stále mohou koupat

I v polovině prázdnin je voda ve většině přírodních koupališť kontrolovaných hygieniky stále vhodná ke koupání. Zákaz koupání platí pouze v rybníku Rosnička na Svitavsku, na přehradě Skalka u Chebu a ve Velkém rybníku u Hroznětína. Raději vyhnout by se lidé měli také přehradě Trnávka na Pelhřimovsku nebo přírodnímu koupališti v Chabařovicích na Ústecku.

Celý článek na internetu
Ve většině přírodních koupališť v ČR se lidé stále mohou koupat

29.07.2020 Novinky Čeští vědci popsali proteiny, které pomáhají koronaviru maskovat se před imunitním systémem

K lepšímu zacílení léčby covidu-19 může v budoucnu přispět práce českých vědců. Tým z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR podrobně popsal strukturu proteinů koronaviru, které jsou klíčové pro jeho „maskování“ před imunitním systémem člověka. Výsledky výzkumu publikoval prestižní časopis Nature Communications.

Celý článek na internetu
Čeští vědci popsali proteiny, které pomáhají koronaviru maskovat se před imunitním systémem

28.07.2020 Novinky V Česku přibylo za pololetí 119 lidí s HIV, polovina jsou cizinci

Za první pololetí letošního roku přibylo v ČR 119 prokázaných případů nákazy virem HIV. Jde o stejné číslo jako loni za totožné období. Mezi nakaženými je ve srovnání s minulostí více žen i cizinců s dlouhodobým pobytem. Statistiku zveřejnila v úterý Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu.

Celý článek na internetu
V Česku přibylo za pololetí 119 lidí s HIV, polovina jsou cizinci