Medindex pro lékaře Zpravodajství

26.11.2021 Novinky Jaká opatření budou platit od pátečních 18 hodin

Vzhledem ke špatnému vývoji epidemie a zahlcování nemocnic přistoupila vláda ke zpřísnění opatření. Jaká budou platit se dočtete v článku.

Celý článek na internetu
Jaká opatření budou platit od pátečních 18 hodin

23.11.2021 Novinky Povinné očkování Čechů nad 60? Rada pro zdravotní rizika souhlasí, uvedl Babiš

Vládní rada pro zdravotní rizika podpořila návrh, aby se povinně očkovali proti covidu-19 lidé ve věku nad 60 let. Před odletem na jednání s premiéry zemí Visegrádské skupiny do Budapešti to novinářům řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Jde o koronavirem nejvíce ohroženou věkovou kategorii, uvedl. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo z lidí starších 60 let zatím víc než 80 procent.

Celý článek na internetu
Povinné očkování Čechů nad 60? Rada pro zdravotní rizika souhlasí, uvedl Babiš

22.11.2021 Novinky Děkani nesouhlasí s možnou pracovní povinností mediků. Chtějí, aby pomoc zůstala dobrovolná

Vzhledem k horšící se covidové situaci a plnění nemocnic dochází hlavně personál. Péče o covidové pacienty vyžaduje více personálních sil, navíc je personál z předchozích vln již vyčerpaný. Hlavní hygienička Svrčinová se do médií vyjádřila tak, že by bylo vhodné zavést nouzový stav a nařídit medikům pracovní povinnost v nemocnicích. Proti tomu se ohradili děkani lékařských fakult.

Celý článek na internetu
Děkani nesouhlasí s možnou pracovní povinností mediků. Chtějí, aby pomoc zůstala dobrovolná

17.11.2021 Novinky Ministerstvo potvrdilo bavorský model bez využití testů. ‚Týká se to až 2,8 milionu lidí,‘ řekla Svrčinová

Vzhledem k tomu, že narůstají počty SARS-CoV-2 pozitivních, lidí v nemocnicích i úmrtí, omezuje se lékařská péče, přistoupil ministr zdravotnictví Adam Vojtech ke zpřísnění a inspiroval se bavorským modelem.

Celý článek na internetu
Ministerstvo potvrdilo bavorský model bez využití testů. ‚Týká se to až 2,8 milionu lidí,‘ řekla Svrčinová

15.11.2021 Novinky Nová opatření: neočkovaní pracovníci v nemocnicích musí na test, studenti začnou nosit respirátory

Od pondělí platí nová vládní opatření v boji proti koronaviru. Pracovníci v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali v posledním půlroce covid, se musí povinně testovat. Studenti vysokých a vyšších odborných škol musí nosit respirátory i při výuce v učebnách, kde se schází aspoň 50 studentů. A v základních či středních školách ve 23 okresech v Česku se uskuteční další kolo testování na covid-19.

Celý článek na internetu
Nová opatření: neočkovaní pracovníci v nemocnicích musí na test, studenti začnou nosit respirátory

11.11.2021 Novinky Jihlavská nemocnice řeší podvody při očkování. Lidé si vezmou certifikát, před podáním vakcíny odejdou

Jihlavská nemocnice posílila dozor v očkovacím centru. Hlídá hlavně, jestli lidé, kteří získají certifikát, opravdu dostanou také vakcínu proti covidu. Nemocnice během listopadu zaznamenala 12 případů, kdy lidé odešli jenom s potvrzením, aniž by se nechali očkovat.

Celý článek na internetu
Jihlavská nemocnice řeší podvody při očkování. Lidé si vezmou certifikát, před podáním vakcíny odejdou

09.11.2021 Novinky Testování ve školách odhalilo nakažené. Některé třídy jsou v karanténě

Dnešní testování neočkovaných žáků na covid-19 v 31 okresech objevilo nakažené, některé třídy jsou v karanténě. Vyplývá to z informací ČTK od škol a jejich zřizovatelů. Testování se dnes týkalo přibližně 765 tisíc dětí, tedy přibližně poloviny žáků základních a středních škol v Česku.

Celý článek na internetu
Testování ve školách odhalilo nakažené. Některé třídy jsou v karanténě

08.11.2021 Novinky Hygienici v Praze zkontrolovali 455 lidí. U dvou restaurací našli pochybení, rozdali i blokové pokuty

V Praze hygienici zkontrolovali při celostátních kontrolách ve čtvrtek a v sobotu 15 restaurací, tři kina a tři divadla, u dvou restaurací pro pochybení zahájili správní řízení. Prověřili také 455 osob, jestli mají potřebné potvrzení bezinfekčnosti proti covidu-19. Z nich šesti policie uložila pokutu za celkem 3000 korun, jedenáct dostalo napomenutí za nenošení ochrany dýchacích cest.

Celý článek na internetu
Hygienici v Praze zkontrolovali 455 lidí. U dvou restaurací našli pochybení, rozdali i blokové pokuty

04.11.2021 Novinky Neočkovaní mají tendenci spoléhat na monoklonální protilátky. Ty však brzy nemusí být dostupné

Monoklonální protilátky se podávají jako prevence komplikací COVID-19. Mají zabránit hospitalizaci, či dokonce úmrtí. Nenahrazují však očkování. V současné době je využívají hlavně neočkovaní.

Celý článek na internetu
Neočkovaní mají tendenci spoléhat na monoklonální protilátky. Ty však brzy nemusí být dostupné

03.11.2021 Novinky Vojtěch: Zvažuje se úprava opatření pro hromadné akce, možná budou jen PCR testy

Ministerstvo zdravotnictví podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) zvažuje úpravy protiepidemických opatření pro hromadné akce. Z testů pro prokázání bezinfekčnosti by se například na takových akcích pro velký počet osob mohly uznávat jen PCR testy, nikoliv testy antigenní. Řekl to dnes na dotaz ČTK. Podrobnosti sdělit nechtěl, návrhy projedná ve čtvrtek vládní centrální řídící tým složený ze zástupců ministerstva a armády pod vedením hlavní hygieničky. O žádosti Asociace krajů, aby byly antigenní testy pro testování ve školách rozvezeny do regionů předem, bude ministerstvo také jednat. Podle jeho odborníků ale plošné antigenní testování není efektivní, dodal Vojtěch.

Celý článek na internetu
Vojtěch: Zvažuje se úprava opatření pro hromadné akce, možná budou jen PCR testy

01.11.2021 Novinky Povinné testování ve školách: Opatření přitvrdí ve dvou desítkách okresů

Příští týden se povinné testování na koronavirus ve školách rozšíří o dalších 23 okresů, celkem se tak žáci a studenti budou testovat v 31 okresech. Hasiči k tomu v týdnu rozvezou 575 tisíc antigenních testů. Rozhodla o tom dnes ráno vláda, informovala ČTK mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Celý článek na internetu
Povinné testování ve školách: Opatření přitvrdí ve dvou desítkách okresů

26.10.2021 Novinky Doporučení EMA ohledně posilovací dávky vakcíny Spikevax

Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) dospěl k závěru, že posilovací dávka vakcíny proti covid-19 Spikevax (od společnosti Moderna) může být zvážena u lidí ve věku 18 let a starších.

Celý článek na internetu
Doporučení EMA ohledně posilovací dávky vakcíny Spikevax

25.10.2021 Novinky Respirátory na pracovišti či kratší karanténa. Začala platit nová opatření

V reakci na zvyšující se počty nakažených, ale také lidí v nemocnicích, přijala vláda nová opatření, která platí ode dneška. Jaká to jsou, si přečtete v článku.

Celý článek na internetu
Respirátory na pracovišti či kratší karanténa. Začala platit nová opatření

22.10.2021 Novinky SÚKL: Necelá třetina lékárníků využívá při výdeji lékový záznam pacienta

Necelá třetina lékárníků podle průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) kontroluje u některých pacientů při výdeji léku na předpis jejich lékový záznam, u každého jen dvě procenta. Mohou tak zabránit duplicitám nebo nevhodné kombinaci léků. Soupis všech léků pacienta si mohou lékaři nebo lékárníci zobrazit v systému elektronických receptů od poloviny loňského roku.

Celý článek na internetu
SÚKL: Necelá třetina lékárníků využívá při výdeji lékový záznam pacienta

20.10.2021 Novinky Existenci protilátek nelze nyní zaměnit s imunitou proti covidu, uvedl Nejvyšší správní soud

Nejvyšší správní soud zamítl návrh Tomáše Havetty na zrušení části opatření ministerstva zdravotnictví, které se týkalo neuznávání protilátek na nemoc covid-19. Nebylo tedy v rozporu se zákonem. Opatření z 26. srpna už ale v současnosti není platné.

Celý článek na internetu
Existenci protilátek nelze nyní zaměnit s imunitou proti covidu, uvedl Nejvyšší správní soud

18.10.2021 Novinky Hygienici plánují na 4. a 6. listopadu kontrolní akce na území celé ČR

Epidemiologická situace se pomalu zhoršuje. Vláda zatím neuvažuje o zpřísnění pravidel, ale apeluje na Hygienické stanice, aby zvýšily svou aktivitu a více kontrolovaly dodržování současných opatření.

Celý článek na internetu
Hygienici plánují na 4. a 6. listopadu kontrolní akce na území celé ČR

14.10.2021 Novinky Chřipka a covid-19 naráz, to může být problém, varuje imunolog

Těm, kteří ještě neprodělali covid a nechtějí se proti němu očkovat, hrozí letos riziko, že se mohou současně nakazit jak virem SARS-CoV-2, tak i virem chřipky, říká v rozhovoru pro Novinky profesor a imunolog IKEM Ilja Stříž. Přesto doufá, že počty zemřelých letos už příliš stoupat nebudou a že zdravotnictví situaci zvládne.

Celý článek na internetu
Chřipka a covid-19 naráz, to může být problém, varuje imunolog

12.10.2021 Novinky Válek: Poplatky u lékaře ne, připojištění ano

Kandidát na ministra zdravotnictví v nové vládě je prof. Válek. Jeho pohled na zdravotnictví, co by zachoval, co změnil, je popsán v rozhovoru.

Celý článek na internetu
Válek: Poplatky u lékaře ne, připojištění ano

11.10.2021 Novinky Evropu čeká nejistá sezona. Nákaza chřipkou a covidem během jedné zimy zvyšuje riziko úmrtí na dvojnásobek

Letošní rok je nutné počítat také s příchodem chřipkové epidemie. Chřipka v kombinaci s covidem však může mít i závažný průběh a zvýšit riziko úmrtí. Je tedy vhodné se očkovat.

Celý článek na internetu
Evropu čeká nejistá sezona. Nákaza chřipkou a covidem během jedné zimy zvyšuje riziko úmrtí na dvojnásobek

07.10.2021 Novinky Ministerstvo zdravotnictví: Volit bez respirátoru lze, je to však přestupek

Volit bez respirátoru je přestupek, nikoli překážka účasti ve volbách. Respirátor všem ve volební místnosti nařizuje opatření ministerstva zdravotnictví. Jeho použití však není podle odůvodnění podmínkou účasti ve volbách. Volit bez masky lze i po předložení lékařského potvrzení. Ochrana zdraví má být nadřazena jiným lidským právům, svoboda končí tam, kde začíná zdraví druhého a cílem je ochránit všechny, uvádí k tomu ministerstvo zdravotnictví.

Celý článek na internetu
Ministerstvo zdravotnictví: Volit bez respirátoru lze, je to však přestupek

04.10.2021 Novinky Vědci z ÚOCHB vyvinuli nová a odolnější antibiotika

Lipofosfonoxiny [LPPO] jsou nadějná antibiotika, kterým se daří odolávat bakteriím. Jejich další výhoda je, že účinkují pouze na povrchu bakterie, díky čemuž působí ve srovnání s ostatními antibiotiky rychleji a účinněji.

Celý článek na internetu
Vědci z ÚOCHB vyvinuli nová a odolnější antibiotika

30.09.2021 Novinky U neměnných kolektivů v kroužcích není nově nutné dokládat bezinfekčnost

Žáci a studenti od čtvrtka nemusejí při návštěvách zájmových kroužků prokazovat, že nemají koronavirus. Platí to v případě, že budou z jedné školy nebo z neměnného kolektivu i z více škol. Týká se to i skupin nad 20 dětí, účastníci ale musejí být evidovaní. Bezinfekčnost nemusejí dokládat ani skupiny z jedné školy při ubytování nebo uměleckých představeních.

Celý článek na internetu
U neměnných kolektivů v kroužcích není nově nutné dokládat bezinfekčnost

27.09.2021 Novinky Ministerstvo zdravotnictví se v úterý 28. září otevře pro veřejnost

Během státního svátku můžete navštívit Ministerstvo zdravotnictví.

Celý článek na internetu
Ministerstvo zdravotnictví se v úterý 28. září otevře pro veřejnost

23.09.2021 Novinky Vědci testují novou vakcínu proti koronaviru. Menší dávka by mohla zvládnout více variant, míní virolog

Vakcíny jsou stále aktuální téma. Jejich efektivita je sice vysoká (hlavně v ochraně proti těžkému průběhu a úmrtí), ale na nové varianty viru se účinnost mírně snižuje. Nyní jsou schváleny posilující dávky. V textu je popsána vakcína určená k přeočkování, která by měla zvýšit ochranu i proti variantám. Zatím se testuje.

Celý článek na internetu
Vědci testují novou vakcínu proti koronaviru. Menší dávka by mohla zvládnout více variant, míní virolog

22.09.2021 Novinky Zákon o regulaci reklamy reaguje u léků na dvacet let starou situaci. Přišel čas na debatu o změně?

„Je třeba společenská diskuze o tom, jakým způsobem regulovat informování o léčivých přípravcích, jak regulovat reklamu a jak v praxi postupovat dál. To, co tu máme v tuto chvíli, je totiž zoufale zastaralé,“ poukazuje člen etické komise AIFP a odborný ředitel Eisai GesmbH Miloš Živanský.

Celý článek na internetu
Zákon o regulaci reklamy reaguje u léků na dvacet let starou situaci. Přišel čas na debatu o změně?

20.09.2021 Novinky Od pondělí se lidé mohou zaregistrovat ke třetí dávce proti covidu, upozorní je SMS

V ČR se schválilo podávání třetí dávky vakcíny pro všechny osoby, které mají od poslední dávky 8 měsíců. Na uplynutí této doby a možnost se přihlásit na další dávku upozorní SMS.

Celý článek na internetu
Od pondělí se lidé mohou zaregistrovat ke třetí dávce proti covidu, upozorní je SMS

16.09.2021 Novinky Nemocnice jsou připravené na další vlnu koronaviru. Je potřeba změny legislativy, říká Vojtěch

V posledních dvou týdnech v Česku každý všední den přibývají stovky nakažených koronavirem. Zdravotníci tvrdí, že jsou na případný nápor nemocných při další vlně koronaviru připraveni. Nemocnice hlásí, že už mají dost zkušeností, léků i přístrojů. Vyplývá to z vyjádření vedení zařízení pro Radiožurnál. Pořád ale chybí dostatečná proočkovanost populace a mezery jsou i v legislativě pro boj s pandemií covidu-19.

Celý článek na internetu
Nemocnice jsou připravené na další vlnu koronaviru. Je potřeba změny legislativy, říká Vojtěch

13.09.2021 Novinky Kdo byl v Rakousku či Chorvatsku více než půl dne a není očkován, musí nově po návratu do samoizolace

Vzhledem k měnící se epidemiologické situaci v okolních zemích se také mění pravidla, která je nutné dodržet při návratu ze zahraničí do ČR. Nově je změna pro lidi přijíždějící z Rakouska, Chorvatska aj.

Celý článek na internetu
Kdo byl v Rakousku či Chorvatsku více než půl dne a není očkován, musí nově po návratu do samoizolace

08.09.2021 Novinky Testy zdarma na koronavirus skončí v Německu v polovině října. Vláda chce více očkovaných

Zatímco u nás jsou testy na covid stále hrazené z veřejného zdravotnictví, a zatím nebylo ohlášeno, kdy se platit přestanou, v Německu je již datum ukončení hrazených testů známo.

Celý článek na internetu
Testy zdarma na koronavirus skončí v Německu v polovině října. Vláda chce více očkovaných

06.09.2021 Novinky Půl milionu seniorů nemá očkování. Cílí na ně dezinformátoři a vládní kampaň reagovala se zpožděním

Ačkoli se jedná o nejohroženější skupinu, stále je velké množství seniorů, kteří se z nejrůznějších důvodů nenechali naočkovat. Mnohé důvody se dozvíte v reportáži, stejně jako to, jakým hoaxům senioři často věří.

Celý článek na internetu
Půl milionu seniorů nemá očkování. Cílí na ně dezinformátoři a vládní kampaň reagovala se zpožděním