Medindex pro lékaře Zpravodajství

04.03.2021 Novinky Hlavní hygienička Rážová v polovině března skončí. Nahradí ji Svrčinová

Jarmilu Rážovou na postu hlavní hygieničky vstřídá nynější šéfka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Andrej Babiš.

Celý článek na internetu
Hlavní hygienička Rážová v polovině března skončí. Nahradí ji Svrčinová

03.03.2021 Novinky Praktici nemají čím očkovat. Slibovali nám všechnu AstraZenecu, nemáme nic, naříkají

Od pondělí je možné nechat se očkovat proti covidu v ordinaci praktického lékaře. Ti však často nemají čím pacienty očkovat. Záleží na přístupu kraje, zda se s nimi rozdělí o vakcíny, kterých je teď ale všude nedostatek. Aby měli praktici šanci vakcíny získat, musí doložit zájem pacientů, proto jim i musí sami volat. Zároveň jim vadí, že pacienty musí sami registrovat, což jim zabírá další čas.

Celý článek na internetu
Praktici nemají čím očkovat. Slibovali nám všechnu AstraZenecu, nemáme nic, naříkají

01.03.2021 Novinky Bavorsko a Sasko nabízí Česku lůžka, očkování i rychlotesty

Bavorsko se Saskem chtějí České republice poskytnout vedle očkování proti covidu-19 také rychlotesty, sdělil bavorský premiér Markus Söder. Zopakoval rovněž, že Německo nabízí Česku lůžka pro infikované. Pomoc přislíbil i Söderův saský kolega Michael Kretschmer. „Přejeme si také, aby od spolkové vlády a Evropy přišla další podpora ve zvýšených dodávkách vakcíny,“ poznamenal.

Celý článek na internetu
Bavorsko a Sasko nabízí Česku lůžka, očkování i rychlotesty

26.02.2021 Novinky Na nákupy jen po okresu, na vycházky po obci, rozhodla vláda. Opatření budou platit od pondělí

Nový měsíc přinese nová opatření. Jaká to jsou, se dočtete ve článku na stránkách ČT24.

Celý článek na internetu
Na nákupy jen po okresu, na vycházky po obci, rozhodla vláda. Opatření budou platit od pondělí

25.02.2021 Novinky Francie poskytne Česku 100 000 dávek vakcíny Pfizer, oznámil Babiš

Francie poskytne Česku k polovině března 100.000 dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Ve čtvrtek to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Babiš zároveň odmítl kritiku, že se v Česku očkuje pomalu a vakcíny zůstávají ve skladech.

Celý článek na internetu
Francie poskytne Česku 100 000 dávek vakcíny Pfizer, oznámil Babiš

24.02.2021 Novinky ONLINE: Češi nesmí od pátku cestovat do Brazílie nebo Zanzibaru. Vláda se obává mutací koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli novým mutacím koronaviru vstup Čechů až na neodkladné výjimky do několika afrických a jihoamerických zemí. Od 26. února do 11. dubna nesmí cestovat například do Brazílie, Jihoafrické republiky, Keni nebo na Zanzibar. Ochranné opatření ve středu večer projednala vláda, uvedl v tiskové zprávě Úřad vlády.

Celý článek na internetu
ONLINE: Češi nesmí od pátku cestovat do Brazílie nebo Zanzibaru. Vláda se obává mutací koronaviru

23.02.2021 Novinky Za den jen 112 vyočkovaných dávek z 68 tisíc. Vakcinace AstraZenekou se zadrhává

Očkovací blamáž pokračuje. Z téměř 70 tisíc dostupných dávek vakcíny od firmy AstraZeneca se v neděli proočkovalo jen 112. K pondělnímu večeru se celkem využilo 8 768 dávek britsko-švédské vakcíny, tedy jen něco málo přes 10 procent z celkových zásob tohoto séra. Přitom první dodávka o objemu 40 800 dávek přišla do České republiky již 6. února, celkem jich dorazilo 76 tisíc. Problémem by mohl být i rozvoz, vláda sháněla distributora až na poslední chvíli – oficiálně byl vybrán minulý pátek. Pochybení ale ministerstvo zdravotnictví odmítá. S nabídkou pomoci s distribucí se mezitím přihlásilo sdružení Mladých praktiků, zájem vyjádřil i e-shop Rohlík.cz.

Celý článek na internetu
Za den jen 112 vyočkovaných dávek z 68 tisíc. Vakcinace AstraZenekou se zadrhává

23.02.2021 Novinky Nákaza se rychle šíří ve školkách. Mohou za to i „nedisciplinovaní“ rodiče, často ale nemají na výběr

Jedním z problematických míst, kde se v posledních dvou měsících šíří covid-19, jsou školky. Počet nakažených dětí roste oproti jiným věkovým skupinám rychleji a do potíží se kvůli nákaze dostávají jak rodiny, tak školky samotné.

Celý článek na internetu
Nákaza se rychle šíří ve školkách. Mohou za to i „nedisciplinovaní“ rodiče, často ale nemají na výběr

19.02.2021 Novinky Do očkování se od března zapojí praktičtí lékaři. O vakcínu se budou moct hlásit i pracovníci ve školách

Do očkování proti nemoci covid-19 by se měli od března naplno zapojit i praktičtí lékaři. Informaci serveru Seznam Zprávy potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jak pro Radiožurnál uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka, praktici také dostanou možnost registrovat k očkování své pacienty. Blatný zároveň oznámil, že od 1. března se mohou o vakcínu hlásit i pedagogičtí a nepedagogičtí pracovníci ve školách.

Celý článek na internetu
Do očkování se od března zapojí praktičtí lékaři. O vakcínu se budou moct hlásit i pracovníci ve školách

16.02.2021 Novinky Stěr z nosu, dvakrát týdně. Je rozhodnuto, jak se začnou žáci testovat

Ve článku se dočtete strategii návratu dětí do škol, jej harmonogram a otázky okolo testování.

Celý článek na internetu
Stěr z nosu, dvakrát týdně. Je rozhodnuto, jak se začnou žáci testovat

15.02.2021 Novinky Opatření přehledně: Úřady bez omezení. Služby, hotely či skiareály zůstávají zavřené

Od pondělí 15. února platí v Česku dosavadní opatření jen s dílčími změnami. Úřady, které dosud fungovaly v omezeném režimu, se veřejnosti otevřou ve standardních úředních hodinách. Knihovny mohou otevřít výdejová okna. Ostatní zákazy platí dál: venku jen ve dvou lidech, zákaz vycházení od 21 hodin do 5 hodin či zavřené skiareály. Aktuálně.cz přináší přehled všech platných zákazů a opatření.

Celý článek na internetu
Opatření přehledně: Úřady bez omezení. Služby, hotely či skiareály zůstávají zavřené

11.02.2021 Novinky EMA uvedla, že dosud neobdržela žádost o schválení ruské vakcíny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) včera sdělila, že dosud neobdržela žádost o schválení ruské vakcíny protu covidu-19 Sputnik V pro použití na území Evropské unie. Ruský výrobce preparátu – ústav Nikolaje Gamaleji – naopak tvrdí, že žádost podal. Léková agentura EU uvedla, že od ruského výrobce nedostala žádost o prověření výsledků klinických testů ani žádost o schválení vakcíny pro unijní trh. EMA prověřuje očkovací látky a vydává doporučení Evropské komisi pro schválení v EU.

Celý článek na internetu
EMA uvedla, že dosud neobdržela žádost o schválení ruské vakcíny

08.02.2021 Novinky COVID-19 Vaccine Moderna: Vakcína nemá nové nežádoucí účinky, potvrdila EMA

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vydala první aktualizaci k bezpečnosti léčivého přípravku COVID-19 Vaccine Moderna. Při hodnocení se Farmakovigilanční výbor pro hodnocení rizik léčivých přípravků (PRAC) věnoval i případům podezření na závažné alergické reakce, které byly hlášeny z jednoho očkovacího centra v USA. Závěrem je, že hodnocení těchto případů neidentifikovalo žádné nové informace ohledně tohoto známého nežádoucího účinku. Přínosy přípravku COVID-19 Vaccine Moderna i nadále převažují jeho rizika a není doporučena žádná změna v jeho používání.

Celý článek na internetu
COVID-19 Vaccine Moderna: Vakcína nemá nové nežádoucí účinky, potvrdila EMA

04.02.2021 Novinky MAPA: ‚Schovávat si vakcínu je mimo mísu.‘ Kde se očkuje na nulu, a kde si naopak dělají zásoby?

Zatímco v Jihočeském a Moravskoslezském kraji jsou s množstvím vakcín proti koronaviru téměř na nule, v Libereckém či Středočeském kraji si udělali zásoby. Tato hejtmanství tak mají k dispozici přes třetinu všech dávek, které dosud v rámci očkovacího maratonu obdržely. Podle předsedy Rady Asociace českých a moravských nemocnic Eduarda Sohlicha by se ale kraje měly snažit spíše naočkovat co nejvíce nových lidí. A jak jsou na tom ostatní regiony?

Celý článek na internetu
MAPA: ‚Schovávat si vakcínu je mimo mísu.‘ Kde se očkuje na nulu, a kde si naopak dělají zásoby?

03.02.2021 Novinky Aplikace eRouška je téměř k ničemu, nebral si servítky Prymula

Druhá verze aplikace eRouška byla prezentována jako nástroj proti šíření koronaviru, ale vzhledem k tomu, že si ji nenainstalovalo dostatečné množství lidí, je „téměř k ničemu“. Takovými slovy se o programu, který doporučuje přímo ministerstvo zdravotnictví, vyjádřil bývalý šéf tohoto resortu Roman Prymula.

Celý článek na internetu
Aplikace eRouška je téměř k ničemu, nebral si servítky Prymula

02.02.2021 Novinky Do Česka míří další vakcíny. V pondělí dorazí první dávky firmy AstraZeneca

Evropská unie už má k dispozici tři druhy očkovací látky, i tak se ale vakcinace rozjíždí pomalu. Všechny společnosti, které látky vyrábějí, totiž už dřív řekly, že členským zemím dočasně omezí dodávky. Firmy Pfizer a BioNTech nicméně v pondělí oznámily, že je začnou znovu navyšovat od půlky února a ve výsledku dostane Evropská unie o 75 milionů dávek více, než počítala původní dohoda.

Celý článek na internetu
Do Česka míří další vakcíny. V pondělí dorazí první dávky firmy AstraZeneca

31.01.2021 Novinky Schillerová navrhne zrušení DPH na respirátory FFP2, vyzvali k tomu výrobci ochranných pomůcek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pondělí navrhne vládě dvouměsíční zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Ministryně apelovala na výrobce a prodejce, zejména řetězce, aby zrušení daně promítli do cen respirátorů pro zákazníky. Ke snížení nebo zrušení jednadvacetiprocentní DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali vládu výrobci respirátorů.

Celý článek na internetu
Schillerová navrhne zrušení DPH na respirátory FFP2, vyzvali k tomu výrobci ochranných pomůcek

28.01.2021 Novinky Inspekce varuje před nebezpečným doplňkem stravy, jedna dávka může zabít

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před nebezpečným doplňkem stravy Amygdalín slovenského výrobce Tachynon Technology. Obsahuje vysoké množství látky amygdalin, která se po požití v těle mění na kyanovodík a kyanidy, uvedla inspekce v tiskové zprávě.

Celý článek na internetu
Inspekce varuje před nebezpečným doplňkem stravy, jedna dávka může zabít

27.01.2021 Novinky Britskou mutaci koronaviru potvrdili v šesti krajích

V Česku je výskyt takzvané britské mutace koronaviru potvrzen již v šesti krajích. Novinkám to sdělila mluvčí Státního zdravotnického úřadu Klára Doláková.

Celý článek na internetu
Britskou mutaci koronaviru potvrdili v šesti krajích

25.01.2021 Novinky Koordinátor očkování proti covidu Blahuta končí. Kvůli zdraví se vzdal funkce

Národní koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta se kvůli zdravotním důvodům vzdal své funkce. Na twitteru to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Blahutu nahradí Kateřina Baťhová, která dosud na ministerstvu působila jako ředitelka odboru mezinárodních věcí a EU.

Celý článek na internetu
Koordinátor očkování proti covidu Blahuta končí. Kvůli zdraví se vzdal funkce

21.01.2021 Novinky Očkovací systém se zjednoduší. Registrovaní senioři si přesto musí dřívější data hlídat sami

Po spuštění systému rezervace na vakcinaci se ukázalo, že má určité mouchy, které se nyní vláda snaží vychytat.

Celý článek na internetu
Očkovací systém se zjednoduší. Registrovaní senioři si přesto musí dřívější data hlídat sami

20.01.2021 Novinky Na novou mutaci PES nestačí. Potřebujeme stupeň 6, říká jeho autor

Nová mutace se snáze šíří v populaci, je nakažlivější..., možná budou muset být jiná pravidla, abychom zabránili jejímu přenosu.

Celý článek na internetu
Na novou mutaci PES nestačí. Potřebujeme stupeň 6, říká jeho autor

18.01.2021 Novinky Očkování nebylo připravené, dále zatížilo nemocnice, řekl Kubek

Očkování proti COVID-19 je nyní velké téma a rozděluje lidi na dva tábory. Jedni tvrdí, že je dobře zorganizované, druzí naopak poukazují na nedostatky. K očkování se vyjádřil i prezident ČLK.

Celý článek na internetu
Očkování nebylo připravené, dále zatížilo nemocnice, řekl Kubek

14.01.2021 Novinky Registrace na očkování začne fungovat v pátek v osm hodin. Dát ruku do ohně u IT nejde, ale vše se testovalo, řekl Dzurilla

Abychom mohli být naočkováni, je nutné se přihlásit online. První možnost přihlášení budou mít již zítra senioři starší 80 let. Více se dočtete v odkazu.

Celý článek na internetu
Registrace na očkování začne fungovat v pátek v osm hodin. Dát ruku do ohně u IT nejde, ale vše se testovalo, řekl Dzurilla

12.01.2021 Novinky Roušky jsou v boji proti covidu zásadní, dokazuje mezinárodní vědecká studie. Podíleli se na ní i čeští vědci

Stále panují dohady o účinnosti roušek. Tato studie jasně ukazuje, že jsou účinné v boji s koronavirem.

Celý článek na internetu
Roušky jsou v boji proti covidu zásadní, dokazuje mezinárodní vědecká studie. Podíleli se na ní i čeští vědci

11.01.2021 Novinky COVID-19 Vaccine Moderna: Otázky a odpovědi

SÚKL vydal podobný text, v němž zodpovídá mnohé otázky, které se objevují na vakcínu, která má dorazit do ČR. Pokud máte zájem o ověřené informace, nikoli o domněnky a hoaxy, rozhodně klikněte.

Celý článek na internetu
COVID-19 Vaccine Moderna: Otázky a odpovědi

08.01.2021 Novinky Blatný po naléhání Vojtěcha otočil: Očkovaný člověk může být infekční

Když ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tento týden prohlásil, že očkovaný člověk proti covid-19 nemůže nákazu přenášet, vzbudilo to vlnu kritiky. Podle odborníků neexistují pro dané vyjádření tvrdá data. Vysvětlení po ministrovi nakonec na středečním jednání zdravotního výboru ve Sněmovně požadoval jeho předchůdce v resortu, poslanec Adam Vojtěch (ANO). Blatný v reakci svůj dřívější postoj změnil.

Celý článek na internetu
Blatný po naléhání Vojtěcha otočil: Očkovaný člověk může být infekční

06.01.2021 Novinky Na severu Moravy je překročena kapacita krematorií. Situace se musí vyřešit v řádu dnů, řekl Hamáček

„Ústřední krizový štáb byl vyzván, aby reagoval na naplněné kapacity krematorií v Moravskoslezském kraji. Na starost to má ministerstvo pro místní rozvoj. Dohodli jsme se, že bude vypracována statistika naplnění krematorií v jednotlivých krajích, detailnější informace dostaneme v pátek,“ řekl Hamáček. Postup chce společně koordinovat se sdružením pohřebnictví. „Situace se musí vyřešit v řádu dnů. V nejbližší době dojde k převozu 50 těl do krematoria v Hustopečích,“ doplnil Hamáček. Největší kapacity mají podle něj spalovny v Praze.

Celý článek na internetu
Na severu Moravy je překročena kapacita krematorií. Situace se musí vyřešit v řádu dnů, řekl Hamáček

04.01.2021 Novinky Britové už očkují vakcínou AstraZeneca, EU ji schválí nejdřív v únoru

Británie v pondělí spustila očkování další vakcínou, preparátem vyvinutým ve spolupráci Oxfordské univerzity a firmy AstraZeneca. Kdy se vakcínou začne očkovat v EU není jasné, Evropská léková agentura uvedla, že během ledna ji neschválí. EU má u firmy objednáno 300 milionů dávek.

Celý článek na internetu
Britové už očkují vakcínou AstraZeneca, EU ji schválí nejdřív v únoru

29.12.2020 Novinky Oči, karcinomy i autismus. Od ledna se změní některé preventivní prohlídky u lékaře

Od ledna se změní některé preventivní prohlídky, které lidé absolvují u praktických lékařů. Nově budou lidem ve věku 45 až 61 let doporučovat preventivní oční vyšetření vždy jednou za čtyři roky. Mírně se mění také rozsah prohlídek pro děti. Podle gynekologů bude nově ženám v 35 a 45 letech vykonán během prevence HPV test, který by měl lépe odhalit rakovinu děložního hrdla.

Celý článek na internetu
Oči, karcinomy i autismus. Od ledna se změní některé preventivní prohlídky u lékaře